Przyjaźń z czworonogiem to przywilej, ale i obowiązek. Współcześnie coraz częściej zwraca się uwagę na aspekt relacji z kotem czy psem, zamiast nieco siermiężnie pojmowanej roli bycia „właścicielem”. Zwierzę nie jest rzeczą, lecz istotą czującą i posiadającą swoje podstawowe potrzeby.

By spełnić te dodatkowe – związane np. z prawidłową socjalizacją czy rozrywką, konieczne jest w pierwszej kolejności zadbanie o właściwe żywienie naszego podopiecznego. Jak powinna wyglądać kocia dieta?

Dopasuj ilość do wieku i aktywności

Ilość karmy, jaką podajemy kotu/ kotce determinują takie czynniki, jak:

  1. Wiek kota – ilość karmy u dorosłego kota łatwo obliczyć, na podstawie prostej proporcji – na 1 kg masy ciała przypada około 60 kcal na dobę. Wiodący producenci coraz częściej podają na opakowaniach nie tylko zalecaną dawkę, ale i wartość energetyczną posiłku. Dostęp do suchej karmy nie może być przy tym nieograniczony. Warto od pierwszych dni przyzwyczajać pupila do stałe pory posiłków. Co jednak z kociętami? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że rosną one bardzo szybko – w związku z tym mają duży apetyt. Ich żołądki nie są jednak w stanie przyjąć dużej ilości karmy jednorazowo, toteż konieczne są częstsze posiłki o niewielkiej objętości.
  2. Płeć i stan zdrowia kota – o ile u kocurów ilość karmy to ok. 60 – 80 kcal/1 kg masy ciała, to kotki potrzebują mniej, bo od 50 – 70 kcal. Przekłada się to na ok. 200 g karmy mokrej i podobną ilość suchej. W przypadku kotek w ciąży, jak i kotków rekonwalescentów – wymagają one częstszego podawania bardziej obfitych posiłków (około 25 proc. więcej, niż wynosi całodzienne zapotrzebowanie).
  3. Specjalne potrzeby zwierzęcia – na rynku znaleźć można karmy dedykowane kotom z niewydolnością nerek, starszym zwierzętom, które mają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem stawów etc. Nie należy również zapominać o kastratach i kotkach sterylizowanych. Dzięki sterylizacji u kotek znacznie maleje ryzyko zachorowania na nowotwór listwy mlecznej, natomiast dzięki kastracji kocury stają się mniej agresywne (oraz nie mają potrzeby „znakowania” terytorium). Często jednak pojawiają się problemy z nadwagą – można je rozwiązać dzięki ograniczaniu porcji oraz kupnie specjalnej karmy, np. marki Royal Canin czy Smilla.

Ile powinien ważyć kot?

Nadwaga u zwierząt może generować wiele problemów ze zdrowiem – np. cukrzycę, nadwyrężone stawy i ścięgna, stłuszczenie wątroby – a w efekcie dużo krótsze życie. To, ile ma wynosić ciężar kota jest uzależnione od innych zmiennych: rasy, budowy ciała, płci. Waga ras drobniejszych (np. syjamów czy kotów europejskich) oscyluje w granicach 3 – 6 kg, natomiast koty perskie, norweskie czy Maine Coon mogą przekraczać nawet 12 kg. Prawidłową wagę pupila można określić „namacalnie” – jeżeli wyczuwamy pod skórą żebra lub kręgosłup, to nasz kot nie ma problemów z nadwagą.

Jakość jest priorytetem

Dobrej jakości rodzaje suche, jak i mokre karmy mogą być trudne do zdobycia. Wówczas z pomocą przychodzi sklep ze specjalistycznymi produktami m.in. dla kotów https://www.keko.pl/.

Koty absolutnie nie powinny być karmione: wszelkiego rodzaju przetworami mięsnymi, pasztetami, wędlinami (nadmiar soli i fosforu źle wpływa na nerki), wędzonymi rybami, mlekiem ( to silny alergen i przyczyna biegunek), słodyczami, zwłaszcza czekoladą. Wartościowe białko można natomiast znaleźć w rybach i mięsie – warto wybierać jego chude warianty. Każdy z tych produktów powinien stanowić jedynie dodatek do zbilansowanej diety. Pokarm dla kotów musi charakteryzować się wysoką zawartością białek (tauryny, kazeiny, kolagenu etc.), tłuszczów i kwasów tłuszczowych, obecnością mikroelementów i witamin oraz antyoksydantów. Obok właściwego żywienie w diecie kota istotne jest zapewnienie mu regularnej aktywności fizycznej. Ruch i zabawa – niezależnie od tego, czy nasz podopieczny wychodzi z domu, czy też nie – pomagają zaspokajać potrzeby fizjologiczne, społeczne i intelektualne czworonoga. Kot znudzony to natomiast kot nieszczęśliwy, którego może sprawiać problemy wychowawcze.