Zanim bank udzieli nam kredytu, dokładnie sprawdzi naszą zdolność kredytową. Pozwala to ocenić, czy będziemy w stanie zwrócić pożyczone pieniądze razem z odsetkami. Jeżeli bank uzna, że dana osoba jest niewypłacalna, to otrzymamy odpowiedź odmowną. Co wpływa na decyzję banku?

Zarobki

To oczywiście podstawowa kwestia, na jaką każdy bank zwraca uwagę przy podejmowaniu decyzji kredytowej. W najlepszej sytuacji są osoby osiągające regularne dochody z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony. Im wyższa pensja, tym większe szanse na to, że decyzja banku będzie dla nas korzystna. Czy osoby z umową na czas określony nie mają szans na otrzymanie kredytu? Oczywiście, że nie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w takich przypadkach odmowna decyzja podejmowana jest zdecydowanie częściej.

Liczba osób w gospodarstwie domowym

To kolejny istotny czynnik, który brany jest pod uwagę. Zasada jest w tym wypadku prosta: im jest ich mniej, tym lepiej. Uzyskiwane dochody dzielą się bowiem wówczas na mniejszą liczbę osób. W praktyce na osobę przypada wtedy więcej pieniędzy.

Miesięczne koszty utrzymania

Banki pytają o czynsz oraz opłaty za media, czyli nasze comiesięczne zobowiązania. Wszystkie koszty utrzymania obniżają naszą zdolność kredytową.

Zadłużenie

Zanim bank zdecyduje się przyznać nam kredyt, sprawdzi, czy nie mamy na koncie jakiegoś zadłużenia. I tutaj ważna uwaga – chodzi nie tylko o niespłacone jeszcze kredyty, ale również zadłużenie na karcie kredytowej czy nieopłacone rachunki. Obecnie banki korzystają z usług Biura Informacji Kredytowej, które gromadzi dane o dłużnikach. Jeżeli znaleźliśmy się na liście, musimy liczyć się z tym, że otrzymanie kredytu będzie praktycznie niemożliwe. Kredyt bez zdolności udzielany jest przez banki niezwykle rzadko.

Historia kredytowa

To kolejny czynnik, który posiada duży wpływ na to, jaką decyzję podejmie bank. Osoby sumiennie spłacające poprzednie kredyty – nie spóźniające się z kolejnymi ratami – mogą być pewne, że bank spojrzy na nie łaskawszym okiem. Jeśli natomiast zdarzało się nam nie regulować należności w terminie, co skutkowało opóźnieniem w spłacie naszych poprzednich zobowiązań finansowych, musimy liczyć się z decyzją odmowną. Żaden bank nie chce pożyczać pieniędzy komuś, kto jest niesłowny i przede wszystkim niewypłacalny.

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

Pełni ono obecnie istotną rolę w procesie przyznawania kredytów. Jest to przedsiębiorstwo, które gromadzi dane dotyczące historii kredytowej i pozwala bankom ją sprawdzić. Informacje przekazywane przez BIK istotnie wpływają na podejmowane przez bank decyzje.

Usługi doradcy kredytowego

Samodzielna ocena zdolności kredytowej jest bardzo trudna. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doradcy kredytowego, który wesprze nas w ocenie zdolności kredytowej i pomoże znaleźć kredyt dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych.