Włamanie do mieszkania to niezwykle stresująca sytuacja dla każdego człowieka. Z oczywistych względów trudno być przygotowanym na taką okoliczność. Warto jednak wiedzieć co można zrobić, jeżeli stanie się ofiarą włamywaczy i straci się swój dobytek.

To naturalne, że najlepiej przygotować mieszkanie na okoliczność włamania, zanim ono jeszcze nastąpi. Służą do tego nowoczesne systemy antywłamaniowe, którymi można sterować nawet przez smartfona. Jednym z takich urządzeń jest moduł monitoringu GPRS T2.

Jak się zachować po odkryciu włamania?

Włamanie do domu, poza stratami materialnymi, niesie ze sobą szereg innych nieprzyjemności. Poczucie naruszenia prywatności, obawa przed utratą tożsamości, ujawnienie skrywanych sekretów to tylko niektóre z nich. O samej próbie włamania właściciel mieszkania może zostać poinformowany, jeżeli wykorzystuje monitoring, który posiada opcję komunikacji z człowiekiem w sposób zdalny, czy to przez SMS, czy sieć Internet. Pierwszym i intuicyjnie wykonywanym telefonem, powinno być poinformowanie Policji o zaistniałym zdarzeniu. Należy pamiętać, że każda ingerencja w zastaną sytuację niesie możliwość zatarcia istotnych szczegółów, które mogą przyspieszyć wykrycie i ukaranie sprawców.

Kogo poinformować o włamaniu?

Dobrym pomysłem jest spytanie sąsiadów, czy nie zauważyli, bądź nie usłyszeli czegoś podejrzanego – ich wyjaśnienia także mogą okazać się istotne. Następnie, dobrze jest skontaktować się ze wszelkimi instytucjami wystawiającymi jakiekolwiek dokumenty, dzięki którym można podszyć się pod osobę poszkodowaną – dowód osobisty, prawo jazdy, paszport. Chociażby cień podejrzenia, że złodziej mógł mieć dostęp do poufnej korespondencji, np. z bankiem, powinien być bodźcem do zastrzeżenia używanych kart. Kolejną instytucją, którą należy poinformować o zaistniałej sytuacji jest ubezpieczalnia, z której usług się korzysta – być może ubezpieczenie jest w stanie pokryć choćby część poniesionych strat.

Utrata sprzętu elektronicznego

Utrata komputera, laptopa czy tabletu to nie tylko strata materialna w postaci urządzeń, ale również często wiąże się z cennymi danymi przechowywanymi na nośnikach. Wiele urządzeń ma w sobie wbudowane lokalizatory, które mogą pomóc w szybkim odzyskaniu własności. Mimo tego, dobrą praktyką jest tworzenie kopii zapasowych ważnych danych i trzymanie ich z dala od sprzętu.