Życie z trądzikiem z pewnością nie jest niczym przyjemnym. Dziś w dobie swoistego kultu ciała sprawia jeszcze więcej problemów niż kiedyś. Mimowolnie chcielibyśmy pozbyć się uciążliwych wyprysków pojawiających się nie tylko na twarzy. Czy mamy szansę rozprawić się z nimi na dobre?

Dokuczliwa choroba skóry

Trądzik najczęściej spowodowany jest hormonalną burzą w wieku dojrzewania. Na twarzy wówczas pojawiają się wtedy pryszcze i zaskórniki. Według danych medycznych aż osiem na dziesięć osób będzie musiało zmierzyć się z nim na pewnym etapie swojego życia. U nastolatków kłopoty z cerą pojawiają się przez gwałtowny wzrost wydzielania hormonów płciowych, ponieważ silnie pobudzają do pracy gruczoły łojowe. Najczęściej po dwudziestym roku życia poziom hormonów jest już stabilny i problem sam znika.

Problem ten dotyczy nierzadko samych dorosłych. Wpływ na to może mieć skłonność do nadprodukcji sebum i zatykania mieszków włosów lub porów, np. w wyniku zaburzeń w wydzielaniu hormonów. Najbardziej narażona na tę dolegliwość jest skóra tłusta. Praca gruczołów łojowych może nasilać się także pod wpływem stresu oraz wskutek zażywania niektórych leków hormonalnych. Od młodzieńczego trądziku różni się tym, że krosty u dorosłych zajmują najczęściej dolną część twarzy, np. brodę, linię żuchwy, szyję i czasami skronie. Przebiega z silniejszym stanem zapalnym.

Niepożądana pamiątka

Wiele osób zmaga się z problemem blizn potrądzikowych, ponieważ charakteryzują się one brzydkimi pozostałościami na skórze, które pojawiają się na skutek mechanicznego uszkodzenia i zastąpienia nową tkanką. Blizna z medycznego punktu widzenia jest to trwała zmiana skórna będąca wynikiem gojenia się ubytków tkanki skórnej. Początkowo czerwona, po kilku latach stopniowo zmienia swój odcień na bledszy, aż w końcu przybiera kolor typowy dla skóry. Czasem blizna ulega przebarwieniu lub odbarwieniu.

Blizny potrądzikowe umieszczone są w typowych lokalizacjach, takich jak: twarz, szyja, dekolt, czy plecy. W wielu przypadkach pojawiają się, jak je drapiemy, bądź próbujemy wyciskać stany zapalne, które występują na skórze. Są widoczne i odróżniają się kolorem od reszty skóry. Należy pamiętać, że likwidacja blizn jest niestety procesem bardzo powolnym. Jeśli natomiast zmiany na skórze są świeże i powstały niedawno dużo łatwiej jest je spłycić.

Powrót do normalności

Leczenie przypadłości takiej jak trądzik nie jest łatwe, jednak dzięki nowoczesnym lekarstwom i zabiegom dermatologicznym można pozbyć się uciążliwych pryszczy, a nawet oszpecających blizn. Zanim sięgniemy po inwazyjne metody usuwające blizny, takie jak: dermabrazja, mikrodermabrazji czy laseroterapia, warto rozpocząć leczenie od specjalnie przygotowanych do tego celu dermokosmetyków, opartych na składnikach naturalnych. Jeśli nie pomagają domowe zabiegi pielęgnacyjne, a także kosmetyki i maści antybakteryjne to warto zgłosić się po pomoc do dermatologa.

Najskuteczniejsze w leczeniu trądziku są maści antybakteryjne i żele do smarowania zmian skórnych, ponieważ ułatwiają one opróżnianie gruczołów łojowych z sebum oraz zmniejszają jego produkcję. Zwykle zawierają w składzie witaminę A i jej pochodne, kwas azelainowy, czy nadtlenek benzolu. Pomagają w walce z bliznami oraz w większości przypadków zawierają zaawansowaną formułę, która dodatkowo zapewnia działanie pielęgnacyjne, nawilżające, zmiękczające, wygładzające, uelastyczniające oraz rozjaśniające skórę.

Najtrudniej jest pozbyć się blizn po trądziku, a także tych powstałych w wyniku gojenia ran pooperacyjnych, pourazowych i poparzeniowych. Na szczęście na rynku jest dostępny preparat, który sprawia, że wspomniane defekty stają się mniej widoczne, zmniejszają się i uelastyczniają. Wśród zalet sięgnięcia po to rozwiązanie wyróżnia się brak podrażniania i wysuszania skóry, idealne przyleganie, oraz możliwość nakładania go pod makijaż. Preparat na blizny po trądziku w formie żelu ma przeźroczystą konsystencję i szybko wysycha, a także pozbawiony jest nieprzyjemnego zapachu. Według zaleceń powinno się go stosować przez co najmniej dwa miesiące rano i wieczorem, unikając przy tym niekorzystnych czynników mogących uszkodzić warstwę skóry, takich jak: urazy, otarcia, promienie UV. Więcej na ten temat przeczytamy tutaj: http://www.bliznasil.pl/bliznasil-informacje.html.

Niemożliwe z pozoru jak najbardziej może stać się wykonalne. Nieestetyczne blizny po trądziku nie muszą dłużej nam towarzyszyć, o ile tylko zdecydujemy się na jedno ze skutecznych rozwiązań. Na pewno warto pokusić się o coś takiego, bo w parze z lepszym wyglądem idzie też lepsze samopoczucie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!