Filmy gangsterskie pojawiły się już w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Ten gatunek filmowy z biegiem lat zdobył niezwykłą popularność, która trwa po dzień dzisiejszy. Miłośnicy tego wyjątkowego nurtu w kinie prześcigają się w wymienianiu tzw. „kultowych” pozycji. Cóż, ilu wielbicieli, tyle opinii.

My również pokusimy się o przedstawienie pewnego subiektywnego, w naszym mniemaniu zróżnicowanego rankingu. Mimo, iż w większości gangsterskie filmy można dopasować do szablonów, można zachwycić się niektórymi z obrazów. My wybraliśmy następujące:

10. „American Gangster” (reż. Ridley Scott, 2008)

Historia Franka Lucasa (Denzel Washington), jednego z najbardziej wpływowych handlarzy narkotyków lat 70 – tych w USA.

9. „Infiltracja” (reż. Martin Scorsese, 2006)

Tutaj fabuła jest mniej oczywista – oto mamy policjantów, którzy przenikają w szeregi mafii i gangsterów, którzy jednocześnie…infiltrują środowisko policyjne. Atutem filmu są zarówno dobry scenariusz, jak obsada, obejmująca m.in. takie gwiazdy, jak: Leonardo DiCaprio, Matt Damon czy Jack Nicholson.

8. „Prawo Bronksu” (reż. Robert de Niro, 1993)

Opowieść epicka, lecz nie nudna. Traktuje o zderzeniu światów – emigrantów oraz gangsterów. Doskonale poprowadzona jest postać głównego bohatera. W rolach głównych m.in. Robert de Niro oraz Chazz Palminteri – autor sztuki na podstawie której obraz nakręcono.

filmy gangsterskie

7. „Donnie Brasco” ( reż. Mike Newell, 1997)

Ten film to nie tylko doskonała obsada – m.in. Al Pacino, Johnny Depp czy Michael Madsen, ale również oparta na faktach fabuła, opowiadająca o agencie FBI, Josephie Pistonie, który miał za zadanie zbadać środowisko gangsterskie. Problem w tym, iż w toku tajnej operacji zbytnio zaprzyjaźnił się z mafiosem…

6. „Nietykalni” ( reż. Brian De Palma, 1987)

Lata 30, Chicago, czasy prohibicji i Ala Capone (Robert de Niro). Film opowiada o stróżach prawa, którzy mieli odwagę przeciwstawić się reżimowi mafii. W głównych rolach wystąpili m.in. Kevin Costner, Sean Connery czy Andy Garcia, zaś tło muzyczne zapewnił Ennio Morricone.

5. „Dawno temu w Ameryce” (reż. Sergio Leone, 1984)

Kino gangsterskie inaczej – bo z narracją retrospektywną, cofającą nas rzecz jasna do czasów prohibicji. Klimat ponownie budują kompozycje Morricone, a w rolach głównych można podziwiać de Niro ora Jamesa Woodsa.

4. „Człowiek z blizną” (reż. Brian De Palma,1983)

Historia w stylu „od zera do bo…do gangstera”. I to całkiem wpływowego. Pokazuje drogę na szczyt, jak i późniejszy upadek Tony’ego Montany (Al Pacino), kubańskiego imigranta, który tworzy imperium przestępcze w USA, stopniowo popadając w obsesję władzy.

3. „Kasyno” (reż. Martin Scorsese, 1995)

W rolach głównych trio: Robert De Niro, Joe Pesci, Sharon Stone. Historia osadzona w barwnych realiach Las Vegas lat 70. Do tego mafijna intryga, romans, sukces i upadek kryminalisty – a także ukazanie funkcjonowania tytułowego kasyna.

filmy gangsterskie

2. „Chłopcy z ferajny” (reż. Martin Scorsese, 1990)

Dla wielu najwybitniejszy film o mafii. Zarówno za sprawą fabuły, dbałości o każdy detal, jak i specyficznej konstrukcji w formie epizodów. Historia oparta jest na faktach, a aktorzy tacy jak De Niro (który nota bene zagrał chyba w każdym najistotniejszym filmie gangsterskim), Joe Pesci, Ray Liotta zapewniają dramatyczną akcję.

1. Trylogia „Ojciec chrzestny” ( reż. Francis Ford Coppola, 1972, 1974, 1990)

Nie ma chyba rankingu filmów mafijnych bez tych obrazów. Należą one zarówno do kanonu gatunku, jak i kanonu kina w ogóle. Oscarowe role, wspaniała historia oparta na jednej z najwybitniejszych książek XX wieku, a także niespotykana wręcz epickość od lat zachwycają fanów na całym świecie. Nie ma sensu opisywać fabuły filmu o rodzinie Corleone. To trzeba zobaczyć!