Wiele z współczesnych miejsc kryje w sobie tajemnice z przeszłości – jest to nieuniknione i tak właśnie jest z jedną z największych metropolii na świecie – miastem Meksyk. Powstało ono na ruinach azteckiego imperium. A konkretnie – genezę jego powstania można powiązać z budową świątyni w mieście Tenochtitlan. Fascynująca historia powstania oraz upadku tego symbolu azteckiej potęgi od lat przyciąga turystów oraz badaczy z całego świata. Czas przekonać się, dlaczego tak jest.

Tenochtitlan położone nad jeziorem Texcoco było niegdyś stolicą państwa Azteków. Jego początku datuje się na I połowę XIV wieku. Miasto zostało zbudowane tak, by w pełni wykorzystać potencjał okolicznej przyrody, a jednocześnie okiełznać żywioły. Wewnątrz grodu stworzono ogrody, świątynie i pałace, natomiast jego krawędzie otoczone były przez wysokie, zdobione wizerunkami najważniejszych bóstw mury. W centrum znajdowała się między innymi piramida schodkowa Templo Mayor, na której szczycie znajdowało się najważniejsze, podwójne sanktuarium. Czczono w nich Huitzilopochtlita oraz Tlaloka, m.in. stosując budzącą  odrazę w świecie zachodnim praktykę składania ludzkich ofiar. Ich czaszki wypełniały olbrzymi zbiornik otoczony kamiennym murem.

Wśród licznych pałaców, jakie wzniesiono wewnątrz murów miasta znajdowała się m.in. legendarna siedziba Montezumy. Obiekt ów imponował nie tylko rozmiarami (około 4 tysięcy m2), lecz także przepychem. Ogrody, dziedzińce, a nawet ogród zoologiczny oraz rozliczne budynki nadawały pałacowi prawdziwie królewski charakter. Nazwę miasta w języku nahuatl można tłumaczyć jako „Kaktusową Skałę”. Warto przy tym zauważyć, iż rośliny te stanowią po dziś dzień swoisty symbol owego regionu.

Przez stolicę państwa Azteków wiodło wiele szlaków handlowych, co czyniło zeń niezwykle istotne miasto dla całego obszaru nad Zatoką Meksykańską. Warto dodać, iż już w kolejnym stuleciu po powstaniu Tenochtitlan stało się jednym z największych grodów na świecie.

Nie uchroniło go to jednak przed atakiem hiszpańskich konkwistadorów z Hernando Cortésem na czele, którzy wkrótce zajęli stolicę aztecką, a z jej mieszkańców uczynili swoich jeńców.

Tenochtitlan

Dodatkowo Hiszpanie dopuścili się licznych aktów wandalizmu burząc kolejne świątynie i pałace. Niemniej – na gruzach stworzyli ono nowe miasto – wspomniany już (i istniejący po dzień dzisiejszy) Meksyk. Na jego terenie znajduje się współcześnie bardzo dużo archeologicznych stanowisk, dzięki którym co jakiś czas odkrywane są nowe, wyjątkowe elementy z przeszłości. Ruiny miasta Tenochtitlan zwiedzimy, rozpoczynając wędrówkę od głównego placu Meksyku, Zocalo. Znajdują się tutaj m.in. pozostałości po wspomnianej świątyni Templo Mayor (gdzie trwają intensywne prace archeologiczne), po akweduktach, oraz budynkach będących niegdyś chlubą azteckiego państwa.