Szaleństwo zakupowe, kulinarny szał, a na koniec zabawa do białego rana. Święta Bożego Narodzenia i Sylwester sprawiają, że grudzień to bardzo intensywny okres w roku, który zawsze wiąże się z wieloma wydatkami. A te w przypadku Polaków okazują się być coraz większe. Jak zatem wyglądał średni planowany budżet domowy na grudzień 2017?

Już po raz dwudziesty firma Deloitte poddała ocenie świąteczne zwyczaje konsumenckie. Badanie przeprowadzone w dniach 2-15 października 2017 roku wykazało dwie istotne tendencje. Po pierwsze, świąteczny budżet Polaków sukcesywnie wzrasta, a po drugie, wszelkie wydatki są stosunkowo wcześnie planowane. Można więc mówić o świadomej postawie polskiego konsumenta, starającego się optymalnie zarządzać domowym budżetem. Dzięki temu lepiej wie on, kiedy najkorzystniej dokonać zakupów i ile na nie przeznaczyć, jak również czy skorzystać z oferty pożyczek chwilówek.

Planowane wydatki na świąteczny czas

Z opracowanego przez Deloitte raportu wynika, że świąteczne wydatki na rok 2017 oceniono na 882 zł, czyli o 2% więcej niż w roku minionym. Z tego 451 zł przypada na prezenty, 342 zł na artykuły spożywcze, a 89 zł na spotkania towarzyskie. Z powyższymi danymi zbieżne są wyniki badania „Zwyczaje i wydatki świąteczne Polaków” Instytutu ARC Rynek i Opinia (wykonanego na zlecenie BIK i BIG InfoMonitor), w których podano, że średni koszt wydatków na jedzenie to 420 zł, a na prezenty 500 zł – w tym dla dziecka 155 zł, a dla osoby dorosłej 120 zł. Z badania Instytutu ARC Rynek i Opinia wynika ponadto, że dla 50% konsumentów prezenty stanowią większą część wydatków, podczas gdy na jedzenie wskazało 41%.

Czas i miejsce dokonywanych zakupów

Do oceny kosztów związanych z najgorętszym okresem w roku polscy konsumenci przystąpili już w listopadzie. Wtedy też rozpoczęli pierwsze zakupy świąteczne, co może wiązać się z promocjami. Z badania Deloitte wynika, że zakupy świąteczne zaplanowało na listopad 23% konsumentów, na pierwszą połowę (1-15) grudnia 39%, a na dni przedświąteczne (15-25 grudnia) tylko 21%. Wśród najpopularniejszych prezentów znalazły się kosmetyki (głównie perfumy), książki, elektronika, zabawki i słodycze. Wydaje się więc, że w tej kwestii nie zaszły większe zmiany. Miejscem zakupów wciąż pozostały sklepy stacjonarne (62%), choć dość duża liczba konsumentów (42%) zdecydowała się na sklepy internetowe, być może ze względu na preferencyjne ceny.

Zasoby finansowe, czy szybka pożyczka

Mimo że Polacy deklarują oszczędzanie na świąteczne wydatki, badania pokazują, że każdego roku w tym czasie rośnie zainteresowanie sektorem finansowym o około 30% w stosunku do pozostałych miesięcy w roku. Jak podaje ekspert Mini Creditgrudzień to miesiąc, w którym przybywa zainteresowanych szybką pożyczką krótkoterminową. Potwierdzają to badania branżowe, z których wynika, że o 15% wzrosła liczba klientów sektora pożyczek chwilówek w 2016 roku.