Dbanie o wzrok jest szczególnie istotne w XXI wieku. Nasz narząd wzroku jest narażony na liczne bodźce zewnętrzne, powszechne użytkowanie najnowszych technologii, zanieczyszczenia powietrza a także inne czynniki z łatwością mogą doprowadzić do pogorszenia się kondycji w tej materii. Stąd- bardzo istotnym jest, by regularnie monitorować stan swoich oczu, szczególnie, jeżeli mamy skłonności do chorowania na zapalenie spojówek.

Dobrym pomysłem jest zarówno korzystanie ze specjalnych preparatów, takich jak specjalistyczne krople do oczu, jak i włączenie do diety produktów, które pomogą w zwalczeniu problemu suchych oczu. Genezę tej dolegliwości, znanej jako suche oczy (a mniej potocznie zwanej zespołem suchego oka) przedstawia się na ogół jako sprzężenie rozmaitych czynników. Należą do nich przede wszystkim:

  • oddziaływanie środowiska zewnętrznego – a więc zmiany temperatur, silny wiatr, niska wilgotność powietrza;
  • warunki panujące w pomieszczeniach zamkniętych, do których należy zaliczyć zwłaszcza klimatyzację, centralne ogrzewanie;
  • prowadzenie siedzącego trybu życia i długotrwała praca przed monitorem (bez stosownych okularów ochronnych);
  • terapia farmakologiczna obejmująca np. leki hormonalne, beta-blokery i inne;
  • stany chorobowe związane z niedomaganiem tarczycy cz trzustki, a także zmiany w obrębie układu hormonalnego (wynikające np. z ciąży czy też okresu przekwitania);

Suche oczy mogą, acz nie muszą być groźną dolegliwością. Przede wszystkim jednak powodują znaczny dyskomfort, pojawia się bowiem poczucie pieczenia, zaczerwienienie, trudno jest zmusić się do skupienia wzroku w wyniku poczucia tzw. „piasku pod powiekami”. W momencie natomiast, gdy pojawia się świąd czy stan zapalny, a nawet łzawienie – zdecydowanie należy zasięgnąć pomocy specjalisty. Co istotne – objawy nie muszą utrzymywać się cały czas, jednakże z reguły nasilają się okresowo. Ma to miejsce zwykle w momencie, gdy pracujemy przy komputerze czy oglądamy telewizję. Wtedy odruch mrugania jest mniejszy, toteż niezbędna jest produkcja większej ilości łez. Zespół suchego oka może prowadzić do powikłań, bowiem łzy są konieczne do ochrony gałki ocznej przed mikroorganizmami, zanieczyszczeniami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Stąd też – osoby cierpiące na tę dolegliwość są bardziej narażone na infekcje bakteryjne, muszą też znacznie bardziej uważać w miejscach publicznych takich jak sauny czy baseny. Konsekwencją suchych oczu może być nawet zapalenie rogówki.

Prewencja w zespole suchego oka

Szczęśliwie dolegliwość ta nie oznacza wcale wyroku. Przeciwnie, jej optymalna profilaktyka jest bardzo prosta. Jako, że oczy są delikatnym narządem warto pomyśleć o wzmożonej ochronie przed czynnikami zewnętrznymi, jak wiatr czy promieniowanie UV. Prócz tego wskazane jest stosowanie nawilżania. Czy to w postaci specjalistycznych filtrów powietrza, czy też w formie preparatów nawilżających, jak np. specjalne krople do oczu dedykowane osobom przebywającym często w niekorzystnych warunkach. Zdecydowanie warto sprawdzić, czy lek/ suplement posiada w składzie niezbędne elementy, takie jak silnie nawilżający kwas hialuronowy czy witaminy bogate w antyoksydanty.