Ułożenie każdej fryzury wymaga odpowiedniego utrwalenia. Szczególnie, jeśli zależy nam na długotrwale nieskazitelnym wyglądzie. Na włosy wpływają różne czynniki destabilizujące. Zaliczymy do nich chociażby silny wiatr, opady i nadmierną wilgotność powietrza. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele stabilizatorów, a najbardziej popularnym z nich jest oczywiście lakier do włosów. Dzięki poniższemu poradnikowi poznasz wiele sposób na atrakcyjność całej stylizacji.

Guma, jedwab, krem, pianka i lotion

Profesjonalni fryzjerzy bardzo często korzystają z gumy. Na taki rodzaj stylizacji mawia się „rzeźbienie fryzury”. Guma przydatna jest najbardziej przy nadawaniu ostatniego kształtu fryzurze. Dzięki preparatowi do stylizowania podkreślimy pazurki, utrwalimy płaskie włosy przylegające do głowy falami. W jaki sposób należy używać gumy? Nie ma nic bardziej prostszego! Wystarczy rozetrzeć niewielką ilość kosmetyku w dłoniach i opuszkami palców nakładać tam, gdzie chcemy uzyskać idealny, końcowy efekt zabiegów stylizacyjnych. Zaletą gumy do włosów jest elastyczność, dzięki której można bez żadnego problemu rozczesać ułożone już włosy.

Chociaż jedwab nie jest kosmetykiem stricte do układania fryzury, to potrafi nadać wspaniały blask i gładkość. Koniecznie musimy wiedzieć, że jedwab nakłada się już pod koniec suszenia czupryny. Nadaje się idealnie do rozpuszczonych włosów. Użycie jest również proste, jak w przypadku gumy. Jedwab rozciera się na dłoniach i delikatnie wciera w poszczególne pasma. Pamiętajmy o tym, aby nie przesadzać z jego ilością. Jeśli tak uczynimy, wówczas włosy będą sprawiać wrażenie tłustych i ciężkich.

Drogeryjne półki aż „pękają w szwach” od różnego typu kremów do stylizacji fryzur. Kremy najczęściej są mocno utrwalające. Jedne unoszą włosy u nasady, inne zaś pozwalają uzyskać efekt, jakbyśmy dopiero co wstali z łóżka (taki rodzaj fryzury nazywa się „out of bed”). Kremu używamy w czasie samej stylizacji. Pozwala to uzyskać pożądany kształt.

Lotion to jeden z najbardziej delikatnych kosmetyków służących fachowej stylizacji włosów. Jego plusem jest brak efektu obciążenia. Sprawdza się przede wszystkim przy włosach cienkich i delikatnych. W jaki sposób używać lotion? Kosmetykiem spryskuje się dobrze osuszone ręcznikiem kosmyki. Muszą jednak być lekko wilgotne – zabieg ten zapobiegnie elektryzowaniu się włosów. Czynność tę wykonujemy przed suszeniem i modelowaniem. Lotion nadaje włosom elastyczności i połysku.

Skutecznym stabilizatorem fryzury jest cały czas niezwykle popularna i lubiana pianka. Sprawdza się przy wszystkich rodzajach włosów. Piankę wciera się dłońmi lub wczesuje grzebieniem. Włosy mogą być wilgotne lub suche. Jednocześnie kosmetyk nadaje puszystości i unosi kosmyki u ich nasady. Aby fryzura była lekka, nie używajmy zbyt dużych ilości tego kosmetyku. Im mniej, tym lepiej. Nadmiar pianki skleja i matowi włosy.

Uniwersalny lakier do włosów

Najbardziej znanym i kupowanym stabilizatorem fryzur jest oczywiście lakier do włosów. Stosowany jest zarówno przez panie, jak i panów. W składzie popularnych kosmetyków znajdziemy alkoholowy, wodno-alkoholowy lub wodny roztwór żywicy. Lakiery do włosów sprzedawane są zazwyczaj w postaci aerozolu, który zapewnia równomierną aplikację na kosmyki. Lakiery o zróżnicowanym stopniu trwałości i sztywności powinny być przede wszystkim odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ciekawostką jest, że pierwsze lakiery do włosów zawierały naturalne żywice, natomiast do połowy lat 70. XX wieku freony. Współcześnie używa się mieszaniny żywic polimerowych rozpuszczonych w etanolu.

Warto wiedzieć, że profesjonalne lakiery do włosów różnią się zarówno mocą utrwalenia, jak i konkretnym przeznaczeniem. Zanim zakupimy idealny lakier do włosów, odpowiedzmy sobie na pytanie: jakich efektów oczekujemy? Włosy farbowane wymagają średnio utrwalających i nabłyszczających preparatów. Jeśli chcemy, aby fryzura wyglądała świeżo wybierzmy lakier, który nada kosmykom lekkie refleksy. Włosy puszące się wymagają zastosowania lakieru o lekkiej konsystencji. Natomiast szczególnego traktowania wymagają włosy kręcone. Do tego typu kosmyków znajdziemy specjalistyczne lakiery, które pozwalają uniknąć tak zwanego efektu „hełmu”.

Aplikacja lakieru do włosów nie jest skomplikowana. Włosy należy spryskać preparatem w odległości przynajmniej 30 centymetrów. Czy lakier można stosować u nasady? Oczywiście, że tak. Taki sposób może dodać objętości fryzurze. Jednak wrażliwa skóra głowy nie toleruje tego procederu. W takim przypadku należy spryskiwać tylko końcówki.

Więcej o różnych preparatach stabilizujących włosy dowiecie się pod linkiem: https://www.hebe.pl/wlosy/stylizacja.