Podawanie pokarmów przez sondę żołądkową odbywa się na wyraźne zalecenie lekarza i ma charakter przejściowy. Dotyczy wąskiej grupy pacjentów i pensjonariuszy zakładów opieki zdrowotnej. W niektórych przypadkach przez sondę mogą być karmieni pacjenci w domu.

Sonda żołądkowa – co to jest

Sonda żołądkowa, zwana też inaczej zgłębnikiem żołądkowym, to giętki, najczęściej wykonany z silikonu przewód służący do wprowadzania bezpośrednio do żołądka lub jelita. Jest to wyrób medyczny i jako taki powinien zachować sterylność. Sonda do żołądka jest produktem jednorazowym. Niedopuszczalne jest jej sterylizowanie i ponowne użytkowanie. Jeśli sonda ma służyć jako cewnik do karmienia, wprowadza się ją do organizmu przez nos, ewentualnie przez powłoki brzuszne. Żywienie poprzez sondę żołądkową może odbywać się nie tylko w szpitalach i zakładach opieki medycznej, ale także w domu pacjenta.

Zobacz: Sonda do żołądka – co to takiego?

Jak wygląda karmienie przez sondę

Podawanie posiłków poprzez sondę żołądkową wymaga zachowania zasad higieny. O ilości i częstotliwości podawanych posiłków decyduje lekarz. Najczęściej chory karmiony jest pięć do siedmiu razy na dobę, a przeciętna wielkość posiłku to 200 do 300 ml. Pokarm wprowadzany jest do sondy poprzez dużą strzykawkę cewnikową lub za pomocą specjalnej pompy. Czas pojedynczego karmienia zależny jest od wielkości porcji. Przyjmuje się, że pokarm nie powinien być podawany z szybkością większą niż 100 ml na 5 minut. Zaleca się, by było to nawet 10 minut. Przy podaniu 300 ml pokarmu pojedynczy posiłek może trwać nawet pół godziny.

Przygotowanie pokarmu do sondy

Podawanie pokarmu przez sondę to szczególny rodzaj karmienia stąd też i pokarm powinien być odpowiednio przygotowany. Zaleca się miksowanie tradycyjnych posiłków i podawanie ich postaci półpłynnej lub płynnej. Warto pamiętać, że proces ścinania białek zaczyna się już przy temperaturze 40°C. Aby tego uniknąć, należy podawać pokarmy o temperaturze 30°C. Można też skorzystać z gotowych produktów stworzonych właśnie z myślą o karmieniu przez sondę do żołądka.

Czynności przed podaniem pokarmu

Podanie pacjentowi pokarmu powinno być poprzedzone kilkoma czynnościami. Przede wszystkim chorego trzeba usadzić w pozycji siedzącej lub półsiedzącej. Nieodpuszczalne jest karmienie w pozycji horyzontalnej. Aby zniwelować ryzyko wystąpienia odruchów wymiotnych, należy zadbać o higienę jamy ustnej i zębów. Karmienie każdorazowo powinno być poprzedzone sprawdzeniem drożności sądy. W tym celu należy wprowadzić do niej niewielką ilość letniej wody. Jeśli spływa swobodnie, oznacza to, że sonda jest drożna i można przystąpić do właściwego karmienia. Niezbędne jest także ustalenie, czy sonda nie przemieściła się z żołądka do dróg oddechowych. W tym celu należy zassać strzykawką niedużą ilość treści żołądkowych. Jeśli nie pojawią się w strzykawce, może to oznaczać konieczność ponownego założenia sondy.

Czynności po karmieniu

Każde karmienie powinno zakończyć się przepłukaniem i zamknięciem sondy. W celu przepłukania należy wlać do sondy letnią wodę. Jej objętość nie może przekraczać objętości podanego wcześniej pokarmu. Jest to jednocześnie sposób na podanie osobie chorej niezbędnej ilości płynów.

Chociaż potrzeba poleżenia po jedzeniu wydaje się czymś naturalnym, w przypadku pacjentów karmionych sondą, zaleca się pozostanie w pozycji półsiedzącej jeszcze przez trzydzieści minut.

Wskazania do stosowania sondy żołądkowej

Karmienie poprzez sondę żołądkową wskazane jest u pacjentów cierpiących na dysfagię, borykających się z powikłaniami po radio i chemioterapii, u osób przebywających w śpiączce, oraz u chorych na jadłowstręt.

Więcej informacji o karmieniu sondą żołądkową można znaleźć w dziale sonda do żołądka na zywieniemaznaczenie.pl