Infekcje intymne należą do bardzo uciążliwych dolegliwości, które powinny być jak najszybciej poddawane leczeniu, aby się dalej nie rozwijać. Świąd, pieczenie i dziwna wydzielina pochwy to główne objawy zakażenia.

Jak rozpoznać infekcję intymną?

Zdrowa kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości związanych z okolicami intymnymi, dlatego zawsze wtedy, gdy pojawiają się jakieś problemy, to należy podejrzewać infekcję. Co istotniejsze, większość z nich można łatwo rozpoznać, obserwując śluz pojawiający się na bieliźnie.

W przypadku infekcji intymnej naturalny i zdrowy śluz zamienia się w upławy. Ma zielonkawy lub żółtawy kolor, nieprzyjemnie pachnie, często posiada grudkowatą konsystencję. Dodatkowo towarzyszy mu uczucie szczypania i pieczenia. Czasami jest ono na tyle dotkliwe, że uniemożliwia noszenie bielizny.

Infekcje intymne. Jak im zapobiec?

Chcąc uniknąć złapania infekcji intymnej, należy najpierw zdać sobie sprawę z tego, jakie sytuacje jej sprzyjają. Do zakażenia może dojść w wyniku kontaktu seksualnego z osobą chorą, na basenie, podczas korzystania ze wspólnej łaźni lub w wyniku używania czyjegoś ręcznika. Na szczęście nawet, gdy jesteśmy narażeni na powyższe czynniki, to nie zawsze dochodzi do zarażenia. Wszystko zależy od naszej odporności.

Warto wiedzieć, że istnieją metody wzmacniające organizm, dzięki którym można znacznie ograniczyć ryzyko złapania infekcji. Należy do nich przede wszystkim ogólne wzmacnianie organizmu oraz stosowanie preparatów zapobiegającym rozwojowi bakterii i grzybów. To przede wszystkim emulsje do codziennej higieny intymnej i kapsułki, o których można więcej poczytać na stronie provag.info.

Dużą rolę w zapobieganiu infekcjom intymnym ma szczególne postępowanie po antybiotykoterapii. Przez cały okres leczenia, jak i przez dwa tygodnie po nim należy przyjmować probiotyki, które wyposażają nasz organizm w dobre bakterie, co jest szczególnie istotne u osób podatnych na różne infekcje, a szczególnie grzybicze.