Utrata dziecka, niezależnie od tego, w którym trymestrze się przytrafia, to wydarzenie niezwykle traumatyczne. Ciąża po poronieniu wiąże się z wieloma obawami. Kiedy najlepiej zdecydować się na kolejną próbę oraz jakie jest ryzyko ponownego poronienia? Kwestie te poruszamy poniżej.

Decyzja o ponownej próbie poczęcia dziecka zazwyczaj następuje po kilku miesiącach. Optymalny wedle zaleceń lekarzy jest okres kilku miesięcy przerwy pomiędzy poronieniem a kolejną ciążą. Ma to znaczenie nie tylko w wymiarze zdrowia fizycznego matki, ale też równowagi hormonalnej oraz stanu psychicznego.

Organizm musi się zregenerować na wielu płaszczyznach, szczególnie jeśli musiało dojść do zabiegu łyżeczkowania.

Kwestią kolejną jest możliwość niedoborów progesteronu. Często to właśnie w wyniku hormonalnych zaburzeń następuje poronienie. W takiej sytuacji przy kolejnej ciąży trzeba zdecydować się na suplementację, by zminimalizować ryzyko utraty kolejnego dziecka. Po przebytym poronieniu progesteron jest podawany do końca 3 miesiąca ciąży (a więc przez cały pierwszy trymestr), może mieć postać leku doustnego lub dopochwowego.

Ciąża po poronieniu często bywa traktowana jako ciąża zagrożona. Ostrożność w tym wypadku jest wskazana, należy ograniczyć wysiłek fizyczny, stosować optymalną dietę, unikać stresujących sytuacji. Dodatkowo konieczne są częstsze badania ultrasonograficzne, które nie mają negatywnego wpływu na rozwój zarodka, natomiast pozwalają monitorować stan zdrowia pacjentki. Przyczyny poronienia mogą, ale nie muszą być znane od początku. Konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki. Lekarz prowadzący ciąże musi być przygotowany na różne ewentualności, pozostawać w kontakcie ze specjalistą z zakresu endokrynologii (jeśli przyczyną była np. niedoczynność bądź nadczynność tarczycy). Zdarza się, że do poronienia dochodzi wskutek choroby autoimmunologicznej. Niewydolność szyjki macicy to kolejna możliwość – problem w tym wypadku pomaga rozwiązać prosty zabieg – założenie szwów okrężnych lub silikonowego krążka.

Ciaza po poronieniu

Podsumowując warto zauważyć, że poronienie wcale nie przekreśla szans na macierzyństwo, co więcej ciąża po poronieniu na ogół kończy się narodzinami zdrowego niemowlęcia.