Postęp technologiczny, który zaszedł na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat jest imponujący. Nowoczesne urządzenia, takie jak smartfony czy tablety niektórym mogą przypominać prezentowane dawniej w filmach czy powieściach science-fiction przedmioty. Ich użytkowanie często wymaga jednak dodatkowych aplikacji czy akcesoriów, takich jak chociażby rysik do tabletu. Jakie są ich rodzaje oraz jak wybrać najlepszy? Poniżej kilka wskazówek.

Czasy, w których do obsługi urządzeń mobilnych wykorzystywaliśmy klawiaturę mineły bezpowrotnie. Obecnie dotykowe smartfony oraz tablety zdominowały rynek. Z reguły cechuje je intuicyjność obsługi oraz przyjazny dla użytkowników interfejs – jednak niektóre z bardziej zaawansowanych urządzeń wymagają zastosowania nieskomplikowanego, acz niezwykle przydatnego elementu, jakim jest rysik do tabletu. Fachowo nazywany jest on stylusem, a jego parametry warto dobrać do tego, w jaki ekran dotykowy wyposażono nasz tablet.

Oferta rysików jest niezwykle zróżnicowana – również pod kątem cenowym. Najtańsze modele można nabyć już poniżej kwoty 50 złotych, jednakże warto przemyśleć zakup rysika, który będzie wykonany z materiałów wysokojakościowych. Co prawda wiąże się to z koniecznością wydania wielokrotności tej sumy, jednakże gwarantuje większą trwałość oraz precyzję użytkowania. A ta ostatnia cecha to na ogół powód zakupu rysika. Stylus taki może być dostosowany do pracy z ekranem starszej generacji (tworzonym w technologii oporowej) lub też nowoczesnymi egzemplarzami (wykorzystującymi technologię pojemnościową).

rysik do tabletu

Bardziej zaawansowaną, ale i droższą propozycję może stanowić produkowany przez Apple Adonic Jot Script Stylus for iOS. Jest on dostosowany do wyrobów tej marki – zarówno tabletów jak i smarfonów, wymaga łączności Bluetooth, ale jego zasilanie obejmuje jedynie jedną baterię AAA. Dodatkowo cechuje go umiarkowana (dla takiej jakości) cena oraz wysoka wydajność. Użytkownikom decydującym się na rysik na ogół zależy na wysokiej precyzji. W takiej sytuacji do tworzenia notatek, rysunków i szkiców warto wykorzystać Wacom Bamboo Stylus Fineline. Jest on dedykowany różnym urządzeniom, kompatybilny z odmiennymi typami oprogramowania. Zaletą pozostaje przede wszystkim wysoka czułość nacisku oraz niezwykle cienka końcówka. Jego koszt nie odbiega od innych produktów ze „średniej” półki.