Cyberbezpieczeństwo jest bardzo ważną kwestią, o której coraz więcej się mówi. Nastały czasy, w których efektem cyberprzestępstwa mogą być naprawdę ogromne straty. Tak samo jak każdy z nas dba o bezpieczeństwo swojego domu czy samochodu, tak też należy ochronić swoje urządzenia, połączenia czy dane. Nowoczesne przedsiębiorstwo w ogromnej części działa w sieci, bazując na wykorzystaniu serwerów oraz komputerów, danych w chmurze i innych internetowych rozwiązań. Jak uchronić się przed atakami i nie stracić istotnych danych? Warto zainwestować w profesjonalne produkty zabezpieczające oferowane przez firmy zajmujące się tą tematyką od lat.

Firma ESET jest jednym z czołowych dystrybutorów rozwiązań służących do zabezpieczania serwerów, stacji roboczych oraz urządzeń mobilnych. Produkty marki sprzedawane są oraz wykorzystywane na całym świecie, docenia je bardzo wielu przedsiębiorców, którzy wykorzystują je jako część profesjonalnych rozwiązań powstających zarówno w mniejszych firmach, jak i większych korporacjach. Marka uznawana jest za jedną z pięciuset najszybciej rozwijających się firm technologicznych (według raportu Deloitte). Z pewnością większość osób działających aktywnie w branży IT kojarzy popularny program antywirusowy ESET NOD32 Antivirus. Produkt ten otrzymał wiele nagród i uważany jest za wyjątkowy w swojej dziedzinie, wybitnie chroniący użytkownika przed wirusami czy programami szpiegującymi. Produkty marki ESET wykorzystywane są aż w 180 krajach, a w samej Polsce używa ich 3.5 miliona osób.

Jakie rozwiązania proponuje ESET dla użytkowników biznesowych?

Użytkownicy biznesowi z pewnością znajdą wśród produktów marki ESET coś dla siebie. Firma oferuje różnorakie rozwiązania, których zastosowanie pozwala na dokładne zabezpieczenie wszystkich elementów sieci firmowej. Rozpoczynając od głównego serwera zarządzającego, poprzez serwery plików, bramy internetowe czy pojedyncze stacje robocze, każdy z elementów sieci może zostać wyposażony w dedykowany program o wielu funkcjonalnościach, który pozwala na zapewnienie maksymalnego poziomu ochrony sieci. Poniżej podamy przykładowe produkty ESET wraz z przykładami ich zastosowania oraz najistotniejszymi cechami.

ESET Endpoint Security – Ten produkt służy do kompleksowej i szerokiej ochrony pojedynczych stacji roboczych. W ramach tego rozwiązania zawartych jest wiele przydatnych, nowoczesnych zabezpieczeń, takich jak między innymi firewall, filtr antyspamowy oraz kontrola dostępu do stron internetowych. Rozwiązanie wykorzystuje funkcję ESET Live Grid, której działanie polega na wykorzystywaniu „białych list” bezpiecznych plików i tworzeniu umieszczonej w chmurze bazy reputacji plików. Dzięki temu pliki na bieżąco są skanowane i sprawdzane, a użytkownik jest zabezpieczony przed próbą ataku.

Kolejny produkt służący do ochrony pojedynczych stacji roboczych to ESET Endpoint Antivirus. Jest to produkt, który umożliwia użytkownikowi ochronę przed wszelakimi atakami czy zagrożeniami sieciowymi, a także przed kradzieżą danych. Produkt pracuje na popularnym i sprawdzonym silniku antyphishingowym, który doceniony został przez bardzo wielu użytkowników dzięki swojej wysokiej skuteczności.

Ogromną zaletą jest możliwość zarządzania wszystkimi rozwiązaniami oferowanymi przez ESET z poziomu jednej, wygodnej, intuicyjnej konsoli. Ta opcja z pewnością zostanie doceniona przez przedsiębiorców pracujących w większych korporacjach.

Dwa wyżej podane rozwiązania zastosowane razem zapewniają kompletną ochronę stacji roboczych – w pakiecie zawarta jest również ochrona mobilna (program ESET Endpoint Security for Android) oraz możliwość centralnego zarządzania. Wykorzystanie sprawdzonych rozwiązań ESET w zoptymalizowanej na potrzeby urządzeń mobilnych wersji umożliwia zapewnienie kompleksowej ochrony telefonów i tabletów pracowników. Chronione są wszystkie aplikacje oraz pliki, użytkownik jest zabezpieczony przed wyłudzeniem danych oraz haseł. Administrator otrzymuje możliwość odgórnego określenia, jakie aplikacje mogą być instalowane na firmowych telefonach (zależnie od kategorii, nazw czy wymaganych dostępów do uprawnień). W przypadku zgubienia smartfona może on zostać zdalnie zablokowany, aby uniemożliwić przechwycenie istotnych danych.

ESET Endpoint Security Suite to pakiet rozwiązań, który prócz wymienionych wyżej dwóch rodzajów ochrony komputerów (poziom Antivirus i poziom Security), ochrony urządzeń mobilnych i centralnego zarządzania, zawiera także rozwiązanie umożliwiające ochronę serwerów plikowych.

Dla większych przedsiębiorstw z pewnością niezwykle istotna jest dodatkowa warstwa ochrony, która zapewnia maksymalne bezpieczeństwo wszelkich ważnych plików oraz danych wykorzystywanych w firmie. Cyberprzestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani w tworzeniu ataków, często wykorzystują możliwości szyfrowania bądź pakowania złośliwych programów. Na szczęście ESET File Security działa kompleksowo oraz wydajnie, pozwala na wykrycie wszelkich zagrożeń i prób ataków, a skanowanie przeprowadzane jest z wykorzystaniem chmury, dzięki czemu rozwiązanie jest niezwykle wydajne. Dzięki funkcji ESET Shared Local Cache dane dotyczące zeskanowanych plików są zachowywane, co eliminuje potrzebę powtórnego sprawdzania ich przy wykorzystywaniu przez inną maszynę wirtualną. Zwiększa to ogólną wydajność pracy rozwiązań sieciowych.

Kolejny pakiet, na który warto zwrócić uwagę, z pewnością znajdzie zastosowanie w korporacjach i przedsiębiorstwach, które przetwarzają każdego dnia ogromne ilości danych. Jest to pakiet ESET Secure Enterprise, którego celem jest zapewnienie kompletnej ochrony rozbudowanych sieci. Prócz wymienionych wyżej rozwiązań, pakiet umożliwia także ochronę serwerów pocztowych oraz ochronę bramy internetowej.

Rozwiązanie ESET Mail Security pozwala na ochronę krytycznych serwerów pocztowych, filtruje spam trafiający do skrzynek pocztowych oraz wykrywa pojawiające się zagrożenia. Szkodliwe wiadomości w ogóle nie trafiają do indywidualnych skrzynek użytkowników, co znacząco zmniejsza ryzyko przeprowadzenia skutecznego ataku. Możliwe jest tworzenie białych oraz czarnych list adresów e-mailowych. Opcja kwarantanny umożliwia właścicielowi skrzynki podjęcie decyzji co do wiadomości, które chce zatrzymać lub usunąć. Zależnie od decyzji administratora szkodliwe pliki mogą być od razu usuwane lub umieszczane właśnie w folderze kwarantanny.

Ochrona bramy internetowej realizowana jest dzięki rozwiązaniu ESET Gateway Security. Produkt ten idealnie sprawdzi się na serwerach, które operują dużymi ilościami danych i zapewni ochronę przed znanymi oraz stale pojawiającymi się zagrożeniami, jak na przykład wirusy czy robaki. Jego zastosowanie z pewnością pozwala na wczesne powstrzymanie pewnych ataków, zanim dotrą one do serwerów czy pojedynczych stacji roboczych.

ESET Secure Authentication to produkt, który pozwala na zastosowanie dodatkowego poziomu weryfikacji użytkowników. Dzięki temu podczas logowania się do stacji roboczej lub łączenia z siecią generowane jest dodatkowe, jednorazowe hasło, co znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa połączenia i pozwala na zweryfikowanie tożsamości użytkownika.

ESET oferuje także wiele rozwiązań, które mogą zostać wykorzystane przez mniejsze firmy. Są to produkty tańsze, dostosowane do przedsiębiorstw, które przetwarzają nieco mniej danych, jednak wciąż potrzebują kompleksowej ochrony antywirusowej. Wśród pakietów przeznaczonych dla mniejszych przedsiębiorstw oraz użytkowników prywatnych, znaleźć można szereg rozwiązań antyspyware, firewall, filtry treści, wykrywanie wszelkiego rodzaju zagrożeń i wiele więcej. Produkty ESET dostępne są na wszystkie systemy operacyjne – Windows, Linux oraz Mac OS.

Jak działa zdalne zarządzanie programami ESET?

Funkcja ta jest jedną z najczęściej wymienianych zalet rozwiązań ESET. Jej wykorzystanie umożliwia nadzorowanie całej sieci, od stacji roboczych i smartfonów obsługujących system operacyjny Android, po główne serwery. Mogą one być kontrolowane poprzez zwykłą przeglądarkę internetową (nawet poprzez smartfon) z dowolnego miejsca. Jest to niezwykle wygodne oraz funkcjonalne rozwiązanie, które doceni każdy przedsiębiorca pracujący w większej firmie. Oprogramowanie ESET może być także zdalnie instalowane bądź aktualizowane poprzez konsolę, co zapewnia aktualność wszystkich wykorzystywanych w firmie zabezpieczeń. Przykładowe możliwości zapewniane przez konsolę to: definiowanie certyfikatów chroniących komunikację elementów nowego serwera ERA, zmiana podstawowych ustawień serwerów, zdalne wdrażanie agentów oraz tworzenie raportów, ustawianie alertów wysyłanych drogą mailową, a także tworzenie grup statycznych i dynamicznych.

Jaki pakiet zabezpieczeń wybrać?

Każdy przedsiębiorca stający przed wyborem rozwiązania antywirusowego dla firmy, musi rozpocząć od dokładnego przeanalizowania potrzeb oraz specyfiki przedsiębiorstwa. Dzięki temu można określić, jakie są priorytety firmy oraz w jakich elementach sieci potrzebne są najdokładniejsze zabezpieczenia. Jeżeli budżet jest ograniczony, to z pewnością ważne jest wybranie rozwiązań kompleksowych lub pakietów, które zawierają w sobie kilka zabezpieczeń. Firma ESET oferuje wiele różnych opcji pakietowych, spośród których każdy zainteresowany może wybrać coś dla siebie, zależnie od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Jeśli lektura powyższego artykułu nie udzieliła Państwu odpowiedzi na wszystkie pytania związane z rozwiązaniami marki ESET, potrzebują Państwo fachowej porady lub są zainteresowani zakupem wysokiej jakości programów antywirusowych – gorąco zachęcamy do kontaktu z konsultantami thomas it, którzy są profesjonalistami w tej dziedzinie i z pewnością chętnie udzielą Państwu rad, a także pomogą w wyborze najbardziej optymalnych rozwiązań.