Poszukiwanie pracy, niezależnie od tego, czy mamy już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe, czy nie, zawsze jest wydarzeniem stresującym. Dlatego też tak istotne jest kompleksowe przygotowanie się do każdego kolejnego etapu podczas naboru na stanowisko. Decyduje rzecz jasna nie tylko pierwsze wrażenie, niemniej jednak badania specjalistów ds. rekrutacji wskazują, że poza kwalifikacjami istotne są również miękkie kompetencje, które częściowo można zaobserwować właśnie podczas wywiadu. Poniżej prezentujemy podstawowe zasady, mówiące o tym jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że zaproszenie na rozmowę to już spory sukces. Nie wolno nam jednak osiąść na laurach. Przede wszystkim warto zebrać wystarczającą ilość informacji na temat firmy, która spotkanie nam zaproponowała. Jeżeli znamy imię i nazwisko rekrutera, który będzie prowadził rozmowę, również warto zapoznać się z historią jego kariery, ewentualnymi opiniami byłych pracowników etc. Wszystko to pomoże nam lepiej przygotować się do konstruktywnych odpowiedzi.

Konieczne jest oczywiście zadbanie o stronę merytoryczną także w inny sposób. Nawet, jeżeli pracodawca nie zaznaczył, iż powinniśmy mieć ze sobą kopie dokumentów, to warto je ze sobą zabrać. Podobnie referencje z poprzednich miejsc pracy bądź wolontariatów – o ile takie posiadamy. Taki gest wskazuje na naszą odpowiedzialność oraz dbałość o szczegóły. Poza dokumentacją dobrze jest zaopatrzyć się w notatnik. Można w nim uprzednio wypisać pytania do rekrutera – w ten sposób zauważy on, że przygotowywaliśmy się do rozmowy w sposób kompleksowy i zorganizowany. Warto pamiętać też o swoich osiągnięciach. Najpopularniejsze pytania rekruterów można z łatwością odnaleźć w Internecie. Przeprowadzenie takiego „wywiadu” w domu pomoże nam się przygotować do udzielenia jak najlepszych odpowiedzi nawet w stresującej sytuacji.

Kolejnym istotnym elementem pozostaje ubiór. Tutaj czynnikiem determinującym jest charakter pracy, o jaką się ubiegamy. Nie we wszystkich firmach obowiązuje określony dress – code. Niezależnie jednak od tego nasz strój powinien być schludny, wskazujący na profesjonalizm, niewyzywający. Zarówno panowie jak i panie muszą unikać sandałów, klapek czy obuwia „nieformalnego” – może to zrobić na rekruterze niekorzystne wrażenie. Kompletując ubiór nie można jednak zapominać o własnej wygodzie. Tylko w ten sposób będziemy w stanie w pełni skupić się na rozmowie zamiast martwić się o przyciasny żakiet czy uwierający krawat.

W dniu, w którym ma nastąpić spotkanie warto zastosować jeszcze inne techniki pozwalające osiągnąć optymalną formę zarówno pod względem emocjonalnym, jak i intelektualnym. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w ciągu ostatnich kilku godzin? Przede wszystkim nie przeciążając umysłu. Warto się zrelaksować, rozładować negatywne emocje – w zależności od preferencji podczas intensywnego treningu lub czytając książkę, medytując. Istotny jest także typ muzyki – może ona mieć spore znaczenie motywacyjne – nawet przed samą rozmową można posłuchać ulubionego utworu, by zredukować niezwykle wysoki poziom stresu. Oczywiście zanim przestąpimy próg biura warto zadbać o inne detale.

Jak przygotowac sie do rozmowy kwalifikacyjnej

Bezwzględnie należy wyłączyć telefon (bądź wyciszyć zarówno dzwonek, jak i wibrację). Udział w procesie rekrutacyjnym to pierwszy krok do konsekwentnego budowania swojej ścieżki kariery. Warto przygotować się do niego już kilka dni naprzód – przede wszystkim jednak nie należy się załamywać, jeśli wypadniemy gorzej, niż zakładaliśmy. W ostatecznym rozrachunku decyzja o zatrudnieniu jest wypadkową zarówno wrażenia, jakie po sobie pozostawiliśmy, ale też kompetencji, doświadczenia i wykształcenia, którymi się legitymujemy.