Wielu z nas listopad nie kojarzy się w żaden sposób ze świętami Bożego Narodzenia, a więc i z prezentami, jakie kupujemy przy tej okazji. Zazwyczaj o konieczności znalezienia odpowiednich podarunków dla bliskich przypominamy sobie na krótko przed samą Gwiazdką i w pośpiechu przeszukujemy sklepy internetowe, a później nerwowo wyczekujemy dostawy zamówionych podarunków.

Tuż przed świętami prawdziwe oblężenie przeżywają też centra handlowe – pełne ludzi, którzy kwestię wyboru odpowiednich prezentów pod choinkę zostawiają na absolutnie ostatnią chwilę. Oczywiście można i tak podejść do kwestii zdobywania prezentów bożonarodzeniowych, ale po co, jeśli można to zrobić na spokojnie, taniej i z głową?

Dlaczego warto kupować wcześniej?

Kupowanie prezentów pod choinkę z wyprzedzeniem to nie tylko brak stresu przed samymi świętami, ale również szansa na bardzo duże oszczędności – nie tylko na samych prezentach, ale też na przesyłkach. Ciekawym rozwiązaniem jest współdzielenie kosztów wysyłki: wystarczy dogadać się ze znajomymi i zrobić zakupy w tym samym sklepie internetowym, dzieląc koszty dostawy między kilka osób. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku zamówień z zagranicy, kiedy za przesyłkę płacimy w obcej walucie. Wtedy zakup samemu jednej książki może być dla nas słabym interesem. Jeśli jednak koszt rozbity będzie na kilka części, nie odczujemy go tak dotkliwie.

Sklepy internetowe często też oferują zniżki i kupony rabatowe, warto więc śledzić ich profile na Facebooku i zamówić newsletter. Może się okazać, że dla babci, która uwielbia dzierganie na drutach, będziemy mogli upolować zestaw rewelacyjnych włóczek o 30% taniej w lecie, poza sezonem. Wtedy większość wielbicieli włóczek nie jest za specjalnie skłonna do robienia zapasów, więc sklepy ogłaszają duże rabaty.

Dobrą okazją do kupienia zawczasu prezentów na święta są również wyprzedaże, które odbywają się praktycznie przez cały rok. Właściwie możemy zacząć gromadzić prezenty tuż po Nowym Roku, kiedy startują wielkie poświąteczne wyprzedaże we wszystkich centrach handlowych. W ten sposób możemy na przykład upolować w niskich cenach piękne ozdoby choinkowe.

Zakupy świąteczne z odpowiednim wyprzedzeniem są też bardzo istotne, jeśli chcemy wykorzystać punkty uzbierane w programach lojalnościowych. W ciągu roku z pewnością katalogi produktów będą zawierać dużo więcej ciekawych pozycji, niż tuż przed Gwiazdką. W okresie bezpośrednio poprzedzającym święta wiele osób chcąc zaoszczędzić postanawia wykorzystać zbierane przez cały rok punkty i wymienia je na wszystkie dostępne w ramach posiadanego limitu punktów nagrody. Oczywiście jest to spora oszczędność pieniędzy, ale warto jednak zastanowić się, czy aby na pewno nasi najbliżsi ucieszą się z ostrzałki do noży albo skrobaczki do szyb?

Black Friday, Cyber Monday i Dzień Darmowej Dostawy

Pod koniec roku są takie dni, kiedy można liczyć na naprawdę spore przeceny i darmową dostawę. Tradycja Czarnego Piątku, która została zapoczątkowana na Zachodzie, z roku na rok cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. W ten dzień (w bieżącym roku 25 listopada) możemy kupić wiele produktów po obniżonych cenach. Ta wielka wyprzedaż nie dotyczy już tylko sklepów internetowych, ale też i wielu stacjonarnych. Znane sieci marketów oferują w Czarny Piątek liczne produkty po sporo niższych cenach, możemy więc kupić na przykład artykuły gospodarstwa domowego nawet o kilkadziesiąt procent taniej.

Kolejnym szczególnym dniem wyprzedaży (ale tylko internetowych!) jest Cyber Monday, przypadający niedługo po Czarnym Piątku – a konkretniej 28 listopada. Cybernetyczny Poniedziałek to pomysł sprzedawców na wydłużenie wyprzedaży i większe zyski, a dla kupujących to doskonała okazja do skorzystania z kolejnych promocji i zmniejszenia wydatków na prezenty bożonarodzeniowe.

Jeśli z jakiegoś powodu nie uda nam się załapać ani na Black Friday, ani na Cyber Monday, mamy jeszcze okazję skorzystać z Dnia Darmowej Dostawy, który w tym roku przypada 29 listopada. W tym roku bierze w nim udział prawie 1700 sklepów internetowych ze wszystkich branż. Jeżeli zatem mamy ulubione sklepy, w których od dawna planowaliśmy zrobić zakupy, warto zaczekać na Dzień Darmowej Dostawy, aby zaoszczędzić co najmniej kilkadziesiąt złotych na kosztach przesyłek. Przed grudniem warto zatem sprawdzić, które sklepy biorą udział w poszczególnych akcjach, żeby odpowiednio zaplanować zakupy.

Najlepsze pomysły na prezenty gwiazdkowe

Najważniejszy jest jednak pomysł. Bez odpowiedniego pomysłu na gwiazdkowy prezent nie ma sensu korzystać z wyprzedaży, darmowych dostaw i wszelkich promocji. Musimy dokładnie wiedzieć, co chcemy kupić naszym bliskim i jaki mniej więcej mamy na to budżet. Najlepiej byłoby oczywiście znać dokładnie marzenia osób obdarowywanych i po prostu kupić wcześniej wszystko, czego najbardziej potrzebują, a co znajduje się w zasięgu naszych finansowych możliwości. Z reguły jednak tak łatwo się sprawy prezentów gwiazdkowych i świątecznych rozwiązać nie da. Zazwyczaj bowiem domyślamy się tylko, co może się spodobać tym, z którymi spędzimy święta Bożego Narodzenia. Dlatego bardzo często prezenty kupujemy przypadkowe, modne albo tendencyjne (a niejednokrotnie udaje się połączyć wszystkie te trzy cechy). W związku z tym spora część takich wybranych na szybko podarunków trafia potem albo do szuflad czy piwnic, albo na serwisy aukcyjne.

Jeżeli więc zależy nam na tym, aby nasze prezenty prawdziwie cieszyły odbiorców, mamy dwa wyjścia: wsłuchiwanie się w potrzeby bliskich przez cały rok tak, aby pod jego koniec z pełnym przekonaniem dokonać zakupu tej najbardziej wymarzonej rzeczy, albo kupno czegoś absolutnie wyjątkowego, niestandardowego i niematerialnego. Obie te opcje są równie dobre, ponieważ w każdym przypadku osoba obdarowana będzie zadowolona z prezentu.

Warto jednak pamiętać, że wymarzony przedmiot cieszy, ale prezent zaskakujący i niematerialny będzie fantastyczną okazją do przeżycia czegoś niezwykłego i zdobycia wyjątkowych wspomnień. Lot w tunelu aerodynamicznym, jazda Monster Truckiem czy Ferrari – kto nie chciałby doświadczyć takich atrakcji? Znajdziemy je w katalogu Wyjątkowego Prezentu, w którym do wyboru mamy dziesiątki podobnie zaskakujących propozycji. Z pewnością wybór tak niezwykłych prezentów będzie świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą sprawić swoim bliskim wyjątkową przyjemność. Boże Narodzenie jest przecież tylko raz w roku, warto więc podarować najbliższym osobom coś absolutnie niepowtarzalnego!