Uporczywe błyszczenie w strefie T i przesuszone aż do bólu policzki? Tak, najpewniej jesteś posiadaczką cery mieszanej. Jak ją pielęgnować i malować, aby dobrze się prezentowała? Oto kilka szybkich rad, które Ci w tym pomogą!

Oczyszczanie cery mieszanej

Pielęgnując skórę mieszano, warto zrezygnować z silnych preparatów o ściśle ukierunkowanym działaniu. Znacznie lepiej w roli tej sprawdzą się delikatne, uniwersalne preparaty, które nie obciążą skóry i nie pogorszą jej stanu – nie podrażnią przesuszonych obszarów i nie natłuszczą nadmiernie tłustej strefy.

Skóra mieszana niestety ma tendencję do podrażniania. Dlatego też przy jej pielęgnacji zaleca się delikatność – myj ją niewielką ilością kosmetyku i spłukuj letnią (nie za zimną i nie za gorącą!) wodą, najlepiej taką, która nie jest twarda. Zaleca się także zrezygnowanie z akcesoriów do czyszczenia twarzy – gąbek, rękawic czy szczotek sonicznych.

Nie zapomnij również o tonizacji skóry mieszanej. Używaj do tego preparatów niezawierających alkoholu. Dlaczego? Składnik ten może pogłębić zarówno suchość, jak i produkcję sebum wpłynie więc niekorzystnie na wszystkie obszary twarzy. Chcesz wykorzystać kosmetyk z alkoholem, aby wysuszyć wypryski? Nie ma problemu, tylko stosuj go wyłącznie miejscowo, na jak najmniejszym skrawku skóry. Niekorzystnie na stan cery mieszanej mogą też wpływać takie substancje, jak mentol, substancje silnie perfumowane, olejki i ekstrakty cytrusowe.

Czym więc tonizować skórę? Doskonale nadają się do tego toniki różane, które posiadają właściwości nawilżające i wyrównujące. Możesz też postawić na preparaty wzbogacone o antyoksydanty, które będą dodatkowo chronić cerę przed wolnymi rodnikami.

Jak nawilżać mieszaną cerę?

Wbrew pozorom, nawilżenia potrzebują nie tylko przesuszone obszary, lecz także tłusta strefa T. Jeśli nie będziesz jej właściwie pielęgnować i dostarczać jej odpowiedniej dawki nawilżenia, gruczoły łojowe w strefie T zostaną pobudzone – zaczną produkować jeszcze więcej sebum, a to z kolei już tylko krok od powstawania niedoskonałości.

Podkład, który sprawdzi się przy cerze mieszanej

Jaki powinien by idealny podkład do cery mieszanej?

– lekki i nieobciążający skóry,

– nawilżający i matujący jednocześnie,

– kryjący, jeśli jest taka potrzeba.

Cera mieszana jest trudna do jednoznacznego zdefiniowania – dlatego też z jej makijażem niestety nie poradzą sobie standardowe kosmetyki. Powinnaś więc sięgnąć po preparat inteligentny, który wyczuje potrzeby skóry i dopasuje się do nich – czyli nawilży suche policzki i delikatnie zmatuje tłustą strefę T. Jeśli nie masz problemów z niedoskonałościami, możesz zrezygnować z podkładu na rzecz kremu BB, najlepiej takiego, który jest wzbogacony w śluz ślimaka – taka formuła świetnie sprosta wymaganiom stawianym przez cerę mieszaną.

Zdecydowanie unikaj z kolei podkładów o ciężkiej konsystencji i skomplikowanym składzie chemicznym, Zamiast cery idealnej, możesz zyskać zapchane pory i jeszcze mocniej wysuszone skórki, które nie dodadzą Ci uroku.