Do złamań kości dojść może nie tylko w sytuacjach wysokiego ryzyka – jak kolizje drogowe czy podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Prawdą jest, że do większości wypadków dochodzi w warunkach codziennych, podczas wykonywania rutynowych czynności. Złamania są zatem jednym z częstych urazów – szczególnie jeśli nasz układ kostny nie funkcjonuje już poprawnie. 

Dzięki informacjom zawartym poniżej można się lepiej chronić przed „złodziejem kości” jakim jest osteoporoza. Przyczyny, objawy oraz leczenie tej choroby cywilizacyjnej to kwestie, z którymi warto zapoznać się w ramach profilaktyki.

Zrzeszotnienie kości to stan patologiczny, gdzie stopniowo zanikowi ulega tkanka kostna. Wedle szacunków WHO może na nią cierpieć wiele milionów osób, z czego największy odsetek stanowią kobiety po 60 roku życia. Wyróżnia się kilka typów tej choroby:osteoporoza

  • post-menopauzalny – wynikający z niedoboru estrogenów i ostro postępujący;
  • starczy – gdzie zanik kostny ma mniej gwałtowny przebieg, ale złamania są dużo groźniejsze (najczęściej w obrębie kości biodrowych i miednicy);
  • wtórny – stanowiący 1/5 przypadków i generowany przez prowadzony styl życia, używane leki, przebyte choroby.

Niezależnie od typu choroby, duże znaczenie mają czynniki ryzyka. Tkanka kostna naturalnie jest narażona na braki wapnia, przez co traci część swojej masy oraz gęstości. Dzieje się to z biegiem lat, jednak może być dodatkowo zintensyfikowane w wyniku chorób układu pokarmowego (szczególnie zmian w obrębie wątroby, nerek, jelit czy tarczycy), genetycznych czynników, a także wcześnie przebytej menopauzy. Istnieje też szereg elementów, które wzmagają zagrożenie chorobą, a stanowią element naszego codziennego funkcjonowania. Brak wystarczającej aktywności fizycznej, niedobory wapnia w diecie, nałogi (nikotynizm bądź alkoholizm), stosowanie niektórych leków – wszystko to może sprawić, że osteoporoza rozwinie się szybciej i będzie miała ostry przebieg.

Objawi i leczenie osteoporozy

W kwestii objawów trzeba zauważyć, iż są one trudne do zauważenia. Pierwsze stadium choroby nie daje praktycznie żadnych symptomów, a większość pacjentów dowiaduje się o niej w momencie, gdy następuje złamanie w wyniku niewielkiego urazu, lub nawet bez przyczyny. Dlatego w temacie osteoporozy – przyczyn, osteoporozaobjawów oraz leczenia, tak istotne jest podejmowanie działań zapobiegawczych. Sygnałem, który może niepokoić pozostaje m.in. niewytłumaczalny spadek wagi. By zdiagnozować zrzeszotnienie kości warto wykonać badanie gęstości kości.

Leczenie osteoporozy wdrażane jest zazwyczaj w późniejszych stadiach choroby. Jednak również wtedy warto podjąć terapię, bowiem dzięki stosowaniu odpowiednich farmaceutyków oraz dodatkowej rehabilitacji i diety można osiągnąć zadowalające efekty. Leki na zrzeszotnienie kości hamują proces postępowania choroby. Najpopularniejszymi specyfikami w naszym kraju pozostają bifosfoniany generyczne, natomiast odkryciem ostatnich lat pozostaje denosumab, podawany w formie zastrzyku raz na pół roku. Wyjątkowość leku sprowadza się do tego, że stanowi on przeciwciało o biologicznej etiologii i znacząco wpływa na wzrost gęstości kości. Niestety – refundowany dostęp do tego farmaceutyku mają jedynie kobiety po 60 roku życia (i po przebytych złamaniach).