Historia tego wydarzenia sięga roku 2002 – wtedy jednak odbywał się on w Warszawie. W tym roku, tak jak od 13 lat to w Gdyni będzie miał miejsce Open’er Festival. Najważniejsze informacje na jego temat są znane wielbicielom bardzo różnorodnej muzyki, ponieważ festiwal charakteryzuje się sporym eklektyzmem w tym temacie.

Dość wspomnieć, iż ubiegłe  lata gromadziły na scenach tak znakomitych gości zagranicznych jak chociażby Placebo, Muse, The Prodigy, Die Antwoord, Arctic Monkeys, Faith No More, Bjork, Pearl Jam, Kings of Leon, Prince, Coldplay, The White Stripes. Prócz gwiazd festiwalu każdorazowo jest on okazją do posłuchania mniej komercyjnych artystów (często nawet debiutantów).

Dlaczego warto wybrać się na Open’er 2016?

Najważniejsze informacje na temat tegorocznej odsłony dotyczą zaplecza noclegowego oraz infrastruktury dojazdowej – na tym polu zaszły bowiem pewne zmiany. Oczywiście dla miłośników muzyki najistotniejsze będą jednak listy zespołów, które uświetnią wydarzenie swoim występem. Dlatego zacznijmy od wymienienia niektórych wykonawców. Festiwal trwa od 29.06 – 2.07 włącznie. W tych dniach do najważniejszych wydarzeń muzycznych można zaliczyć koncerty: Florence And The Machine (29.06), PJ Harvey (również w środę), Beirut (30.06), Sigur Ros (1.07), Red Hot Chilli Peppers (także w piątek), The 1975 (2.07). Na stronie wydarzenia można znaleźć informacje o poszczególnych wykonawcach, a także przykłady ich dokonań. Oczywiście jak co roku koncertom towarzyszą również inne wydarzenia artystyczne. W latach ubiegłych były to wystawy malarstwa, pokazy filmowe, pokazy mody etc.

Open’er Festiwal 2016

Dostępność biletów to kwestia organizacyjna, nad którą niestety należało się zastanowić z odpowiednim wyprzedzeniem. Niedostępne są już na przykład karnety 4 – dniowe Fan Ticket (w tym te z dostępem do pola namiotowego), Early Birt Tickets we wszystkich konfiguracjach. Do nabycia pozostały jedynie bilety regularne oraz lipcowe, jednak również wskazane jest szybkie podjęcie decyzji, bowiem ich sprzedaż tych pierwszych trwała od 16 grudnia ubiegłego roku, i kończy się 5 czerwca. W ramach oferty można zaopatrzyć się w:

  • 4 – dniowy karnet z polem namiotowym (629 zł/osobę) lub bez (549 zł),
  • weekendowy karnet, także z polem namiotowym (429 zł) lub bez (369 zł),
  • bilety jednodniowe (239 zł).

Po 6 czerwca koszty biletów nie wzrastają co prawda znacznie (średnio o 30 – 40 zł), jednak znacząco maleje ich dostępność (co można wywnioskować na podstawie lat ubiegłych). Pole namiotowe funkcjonuje dłużej, niż odbywają się koncerty. W zależności od posiadanego karnetu można na nim pozostać od 3 do 5 lipca. Udostępniana jest również przestrzeń dla camperów i przyczep. Plusem jest, że we wszystkich wariantach obowiązują 50%-towe zniżki dla dzieci od 3 – 12 roku życia, natomiast te z latorośli, które 3 lat nie osiągnęły wstęp mają gratis. Inną kwestią jest tutaj pytanie, czy tak małe dzieci powinny na festiwalu przebywać.