Nadmierne wypadanie włosów to problem coraz młodszych osób i to niezależnie od płci. Przyczyną mogą być czynniki genetyczne, nieprawidłowe odżywianie, permanentny stres czy nawet nieodpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy. Niezależnie jednak od tego, co jest źródłem problemu, łysienie potrafi skutecznie obniżyć jakość życia. Przerzedzająca się coraz bardziej czupryna sprzyja pojawieniu się kompleksów i jest wrogiem pewności siebie. Włosy są bowiem ozdobą naszej twarzy i czynnikiem mającym ogromny wpływ na naszą atrakcyjność. Nic więc dziwnego, że utrata włosów może spowodować popadnięcie w depresję. Chociaż na rynku dostępnych jest całe mnóstwo najróżniejszych preparatów na wyjadanie włosów, to czasami ostatnią deską ratunku okazuje się być ich przeszczep. Czym jest transplantacja włosów i dla kogo skierowany jest tego typu zabieg?

Skuteczne techniki przeszczepu włosów

Zabieg przeszczepu włosów jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którym nie pomogły żadne inne metody. Jest on mało inwazyjny, gwarantuje natychmiastowe efekty i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym u dzieci. Jedną z najczęściej wykorzystywanych technik jest FUE, która polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych. Pobrany materiał jest umieszczany w miejscach dotkniętych łysieniem, a cały zabieg trwa od dwóch do czterech godzin. Zaletą tej metody jest to, że nie pozostawia po sobie blizn, gdyż goją się one bardzo szybko, stajać się niemalże niewidoczne nawet w przypadku krótkiej fryzury. Najczęściej stosuje się metodę FUE u pacjentów z nieznacznym przerzedzeniem włosów na czubku głowy, gdzie przyczyną ich wypadania jest łysienie typu męskiego.

Kolejną metodą jest STRIP, czyli zabieg polegający na wycinaniu fragmentu owłosionej skóry głowy, po czym pobiera się z niego pojedyncze tkanki z maksymalnie trzema włosami. Czas jego trwania uzależniony jest od wielkości łysiny i może trwać od godziny do nawet ośmiu godzin. Chociaż zabieg przeszczepu włosów gwarantuje zagęszczenie czupryny, to jednak na początku dochodzi do ich wypadania na skutek szoku pooperacyjnego. Nowe włosy odrastają po około trzech miesiącach, a satysfakcjonujące efekty można uzyskać już po sześciu miesiącach. Należy pamiętać o tym, że zabieg przeszczepu włosów nie kończy się na jednej operacji i zwykle zalecane jest przeprowadzenie trzech operacji po półrocznej przerwie. Wadą tej metody jest to, że pozostawia sporą bliznę na tyle głowy, którą dodatkowo podkreśla bardzo krótka fryzura.

A co ze sutkami ubocznymi?

Jeśli decydujemy się na transplantację włosów, należy postawić na renomowaną klinikę, która udziela dożywotniej gwarancji na wzrost przeszczepionych włosów. Rozstrzygający jest pierwszy tydzień po przeszczepie, kiedy to doskwiera pacjentom obrzęk, zasinienie i ból. Jest to naturalne zjawisko, a objawy zazwyczaj ustępują po kilku dniach. Do tego czasu należy pamiętać o nakryciu na głowę w celu ochrony skóry przed słońcem czy mrozem. Po nakłuciach utrzymują się przez jakiś czas drobne strupki w miejscach przeszczepu. Na początku dochodzi też do utraty włosów, ale po trzech miesiącach pojawiają się nowe.

Czy przeszczep włosów jest dla wszystkich?

Na przeszczep włosów mogą pozwolić sobie osoby posiadające na skórze głowy miejsca, z których możliwe będzie pobranie materiału tkankowego. Ponadto są pewne przeciwwskazania do wykonania transplantacji włosów, a mianowicie choroby skórne, zaburzenia krzepnięcia krwi, poważne choroby ogólnoustrojowe, przebyty zawał serca, alergie na substancje znajdujące się w znieczuleniu.

Jeśli znajdujemy się w grupie osób, które nie mogą pozwolić sobie na przeszczep włosów, to można skorzystać z innych dostępnych na ryku sposobów walki z łysieniem. Jedną z innowacyjnych metod jest laserowy grzebień, który został stworzony w oparciu o zaawansowaną technologie LLLT. Stosowanie laserowego grzebienia jest bezbolesne i skuteczne. Zatrzymuje on bowiem łysienie i stymuluje porost nowych włosów. Efekty widać już po kilkunastu tygodniach regularnej kuracji. Nie trzeba przejmować się żadnym dyskomfortem ani też niepożądanymi działaniami. Low Level Laser Technology usprawnia metabolizm mieszków włosowych, dzięki czemu nowe włosy są gęstsze i grubsze.

http://osteomed.krakow.pl/przeszczep-wlosow-krakow/