Nerwobóle są coraz częstszą dolegliwością. Mogą się pojawić w każdym okresie życia, niezależnie od płci. Jedno z takich schorzeń stanowi neuralgia międzyżebrowa. Przyczyny, objawy oraz leczenie tego stanu są stosunkowo proste do wytłumaczenia. Jednakże, jak w przypadku każdej patologii neurologicznej, najistotniejsze jest to, by zdobytą wiedzę wykorzystywać, i to w trybie systematycznym.

Neuralgia międzyżebrowa może mieć więcej niż jedną przyczynę. Najczęściej zdarzającymi się przypadkami są sytuacje, w których współwystępują różnego rodzaju schorzenia. Neuralgia towarzyszy m.in. urazom w okolicach nerwów generującym ich uszkodzenia, uciskowi nerwu  międzyżebrowego (np. w wyniku anatomicznych nieprawidłowości), uszkodzeniom nerwów spowodowanym przyjmowaniem określonego typu leków bądź też stylem życia negatywnie wpływającym na ogólny stan organizmu. Ponadto, dolegliwości neuropatyczne mogą spotkać osoby, które cierpią z powodu zaburzeń metabolicznych, patologii w obrębie tkanki łącznej, bądź pacjentów, którzy podjęli terapię z powodu boreliozy.

Neuralgia międzyżebrowa – objawy

Objawy neuralgii są charakterystyczne. Praktycznie bez powodu, nagle pojawia się intensywny ból w obrębie klatki piersiowej oraz mostka. Cierpiący na tę dolegliwość opisują go później, w trakcie wywiadu, jako piekący, rwący czy wręcz szarpiący, powodujący ucisk, a także uniemożliwiający prawidłowe funkcjonowanie. Dolegliwości mogą się w pewnych okolicznościach nasilać. Dotyczy to momentów, w których podejmowany jest większy wysiłek fizyczny, ale także takich czynników codziennych jak: głębokie oddychanie w niskiej temperaturze, pochylanie się, pozostawanie przez wiele godzin w tej samej pozycji etc. Prócz tego odczuwane bywa mrowienie bądź drętwienie, natomiast najrzadziej dochodzi do zaburzeń czucia czy wręcz problemów z oddychaniem. Na ogół jednak wykrycie choroby przed pojawieniem się tych patologii pozwala pacjentom normalnie żyć.

neuralgia miedzyzebrowa

Diagnostyka, leczenie

W aspekcie diagnostycznym nie wykracza się na ogół poza wnikliwy wywiad lekarski oraz badanie neurologiczne. Ustala się genezę pojawienia się nerwobólu, a następnie wdrażana jest stosowna terapia. Kompetentny personel medyczny z pewnością dostosuje sposób leczenia do tego, jaką genezę posiada dolegliwość. Pierwszym celem jest oczywiście działanie doraźne, a więc doprowadzenie do zredukowania bólu. Na ogół stosuje się wówczas farmakoterapię w postaci leków doustnych, a także plastrów bądź maści o działaniu rozgrzewającym. O ile jednak farmaceutyki stanowią podstawę terapii to na dalszym etapie mogą nie być wystarczającym sposobem na walkę z neuralgią. Specjaliści zalecają m.in. przyjmowanie (w dobranych indywidualnie dawkach) leków antydepresyjnych bądź antyepileptycznych, niemniej jednak – należy zwrócić uwagę na wszelkie skutki uboczne tych preparatów. Innym rozwiązaniem pozostaje leczenie chirurgiczne. Ma ono zastosowanie głównie wtedy, gdy uszkodzenie nerwu jest niewielkie, a jego przyczyna zlokalizowana i możliwa do usunięcia. Szczęśliwie – to nie jedyne metody leczenia nerwobólu. Możliwe jest również stosowanie leków na bazie ziół bądź mineralno – witaminowych preparatów. Najlepiej łączyć oba rodzaje specyfików, bowiem o ile witaminy korzystnie wpływają na regenerowanie się tkanki nerwowej, to ziołowe mieszanki są w stanie w łagodny dla organizmu sposób uśmierzyć ból.

Dowiedz się więcej o: nerwobóle leczenie