Jeszcze nie tak dawno temu najważniejsze giełdy światowe znajdowały się w Europie oraz na terenie Stanów Zjednoczonych. Dzisiaj centrum finansowe lokuje się w nieco innym miejscu świata. Ogromnego znaczenia nabierają te w Tokio i Hong Kongu. Poznajmy najważniejsze giełdy na świecie.

 

Najważniejsze giełdy na świecie w istotny sposób wpływają na światowe rynki finansowe. Najmniejsze zawirowania notowane są w pozostałych częściach świata, a te największe odczuwane są przez zwykłych obywateli.

Giełda nowojorska

Nadal za największą giełdę uważana jest New York Stock Exchange. Kapitalizacja w jej przypadku wynosi przeszło czternaście bilionów dolarów amerykańskich. Jest to ponad siedemdziesiąt razy więcej niż w przypadku działającej w Warszawie Giełdy Papierów Wartościowych. Mówiąc o giełdzie nowojorskiej, nie sposób nie wspomnieć o DJIA, czyli Dow Jones Industrial Average. Jest to indeks akcji w Stanach Zjednoczonych, który pochwalić może się najdłuższą historią. Obecnie obejmuje aż trzydzieści naprawdę dużych przedsiębiorstw, do których zalicza się między innymi IBM oraz Coca – Cola. Indeks DJIA służy do określania najgorszych dni w historii nie tylko giełdy nowojorskiej, ale wszystkich rynków na świecie. Najbardziej pamiętny był 24 października 1929 roku. To właśnie ten dzień określa się jako czarny czwartek. Od niego rozpoczął się Wielki Kryzys. Największy dzienny spadek miał jednak miejsce wiele lat później, bo dopiero w roku 1987.

Giełda tokijska

Tokio Stock Exchange to giełda, której historia sięga 1878 roku. Na początku lat dziewięćdziesiątych to ona uznawana była za największą giełdę światową. Dzisiaj giełda tokijska notuje przeszło dwa tysiące spółek. Jest to trzecia światowa giełda, a o swoją pozycję walczy najsilniej z giełdą znajdującą się w Londynie.

Najważniejsze giełdy na świecie

Giełda chińska

W Hong Kongu działa giełda chińska, której znaczenie rośnie z roku na rok. Jest to najlepszy przykład na to, że Azja to region świata intensywnie rozwijający się, co doskonale zauważają inwestorzy.

Giełda londyńska

Giełda papierów wartościowych w Londynie to jedno z najstarszych tego rodzaju miejsc na świecie. Jej historia rozpoczęła się w roku 1801. W roku 2011 kapitalizacja giełdy londyńskiej warta była przeszło trzy biliony dolarów amerykańskich. Na giełdzie londyńskiej notowanych jest obecnie nieco ponad dwa i pół tysiąca spółek. Główny indeks, który pozwala określać kondycję, w jakiej znajduje się brytyjska gospodarka, to FTSE 100.

Giełda niemiecka

Znajdująca się we Frankfurcie nad Menem giełda papierów wartościowych zajmuje obecnie dziewiąte miejsce na świecie. Główny indeks, który stosowany jest we frankfurckiej giełdzie to DAX, który zalicza się do trzech najważniejszych indeksów stosowanych na europejskich giełdach papierów wartościowych.

Wymienione giełdy papierów wartościowych to oczywiście największe, a zarazem najważniejsze światowe rynki finansowe. Warszawska giełda przy wielu z nich wypada dość ubogo. Mimo to jej kondycja nie jest tak zła, jak niektórym mogłoby się wydawać.