Choć dostęp do kultury zachodniej w naszym kraju przez wiele lat był utrudniony, z uwagi na ustrój, który wprowadzono w latach powojennych, nie przeszkadzało to twórcom rozwijać się artystycznie – również w dziedzinie kinematografii. Część z najważniejszych festiwali filmowych w Polsce ma swoje korzenie jeszcze w latach 60 i 70, a ich współczesne programy przyciągają zarówno gwiazdy, jak i kinomanów z całego świata. Trudno wymienić wszystkie imprezy, które miały swój wkład w rozwój szeroko pojętej sztuki filmu, dlatego też poniżej ograniczamy się do prezentacji tych najbardziej znanych, również w skali międzynarodowej.

Krakowski Festiwal Filmowy

Święto dla polskich kinomanów o najdłuższej tradycji. Pierwsza impreza odbyła się w roku 1961. Jest poświęcona dokumentom, filmom krótkometrażowym oraz animacjom. Przeglądom filmów konkursowych towarzyszą też inne wydarzenia: retrospektywy, prezentacja etiud studenckich, pokazy pozakonkursowe, warsztaty, panele dyskusyjne czy wystawy sztuki. W galeriach (których w Krakowie nie brakuje) wernisażom nierzadko towarzyszą występy muzyczne. W 56 edycji do konkursów zgłoszono aż 3322 filmów. Wydarzenie będzie odbywało się w dniach od 29 maja do 5 czerwca. W międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych rywalizować będą ze sobą m.in. twórcy z: Brazylii, USA, Niemiec, Szwecji, Holandii, Izraela, Szwajcarii, Włoch, Estonii, oraz oczywiście Polski.

Festiwal Filmowy w Gdyni

Wydarzenie to cieszy się dużą renomą od momentu powstania, w 1974 roku. Początkowo festiwal filmowyodbywało się w Gdańsku, aż do roku 1986. Ideą festiwalu jest prezentacja twórczości rodzimych twórców. Wśród laureatów prestiżowych Złotych Lwów znaleźli się najwięksi twórcy filmowi, jak  co czyni FFG jednym z najważniejszych festiwali filmowych w Polsce. W ramach programu festiwalu odbywają się: Konkurs Główny, Konkurs Inne Spojrzenie, Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych oraz Konkurs Młodego Kina. Nie brakuje też wydarzeń pozakonkursowych, podczas których prezentowane są np. obrazy przedwojenne, zrekonstruowane cyfrowo czy pokazy produkcji światowych z udziałem polskich artystów. 41 festiwal odbędzie się w dniach od 19 – 24 września.

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Pierwsza impreza, jeszcze pod nazwą Warszawskiego Tygodnia Filmowego odbyła się w 1985 roku, a pod szyldem Warszawskiego Festiwalu Filmowego była organizowana od 1991 roku. Współcześnie podczas tego międzynarodowego wydarzenia (mającego taki charakter od 2000 roku) prezentowane są premierowe filmy kina światowego, jak i krajowego. Ich twórcami są debiutanci, ale również najbardziej doceniani filmowcy. Nie brakuje też okazji do zapoznania się z kinem niezależnym, czy pełnometrażowymi dokumentami. Wśród wydarzeń towarzyszących na uwagę zasługują m.in. warsztaty dla montażystów, czy współpracujących ze scenarzystami twórców. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 7 – 16 października i będzie to jego 32 edycja. Selekcja filmów do konkursu na to wydarzenie ruszyła 15 marca br.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, Wrocław

Festiwal prezentujący kino niekonwencjonalne, autorskie, nie podlegające współczesnym modom. Jego pomysłodawcą i dyrektorem jest Roman Gutek, a organizatorem Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Filmy prezentowane podczas Festiwalu wybierane są spośród setek dzieł pokazywanych na festiwalach i targach filmowych na całym świecie. Zgodnie z założeniem organizatorów, ich cechą wspólną jest własny, niepowtarzalny styl, zapadająca w pamięć forma i siła ekspresji. W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty, najważniejszej części festiwalu, najlepszy film otrzymuje Grand Prix przyznawaną na podstawie ocen publiczności. W czasie Festiwalu, obok głównego konkursu, odbywa się m.in. Konkurs Nowe Filmy Polskie – stworzony z myślą o prezentacji pełnometrażowej polskiej produkcji zarówno fabularnej, jak i dokumentalnej. Festiwal po raz pierwszy odbył się w 2001 r. w Sanoku. Od 2002 r., pod nazwą Nowe Horyzonty, organizowany był w Cieszynie. W 2006 r. przeniesiony został do Wrocławia, gdzie odbywa się obecnie pod nazwą Nowe Horyzonty.

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego – Off Camera, Kraków

Festiwal Off Camera jest – jak deklarują organizatorzy – pierwszą w Polsce, wielkoformatową imprezą, poświęconą kinu niezależnemu. Prezentuje zarówno produkcje polskie, jak i filmy z całego świata. Jego pierwsza edycja odbyła się w Krakowie, w październiku 2008 r. Ambicją Off Camera jest wyznaczenie standardów alternatywnych, umożliwiających utalentowanym twórcom realizację filmów zgodnych z ich potencjałem i wrażliwością artystyczną. Najważniejszym punktem festiwalu jest międzynarodowy konkurs. W programie Off Camera prezentowane są zarówno najnowsze filmy, jak i klasyka kina niezależnego i undergroundowego.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage

Festiwal jest jednym z największych na świecie wydarzeń poświęconych sztuce operatorskiej, odbywa się od roku 1993. Trzykrotnie zmieniało się miejsce wydarzenia – początkowo był to Toruń, następnie Łódź a od 2010 roku – Bydgoszcz. Prócz pokazów konkursowych (podczas których oceniane są nie tylko filmy fabularne, ale też krótkometrażowe, dokumentalne, a nawet teledyski muzyczne) Camerimage przyciąga również licznymi atrakcjami, wśród których znajdują się m.in. spotkania z operatorami, seminaria i warsztaty, wystawy malarstwa, fotografii, dyskusje etc. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 12 – 19 listopada.

Kino na Granicy – Przegląd Filmowy

W porównaniu do przedstawionych powyżej festiwali stanowi co festiwal filmowyprawda imprezę dość kameralną, niemniej jednak docenianą zarówno przez twórców, jak i miłośników kina polskiego, czeskiego oraz słowackiego. Przegląd odbywa się od 1999 roku, na przełomie kwietnia i maja w Cieszynie. Jest współorganizowany przez stowarzyszenia polsko – czeskie. Prezentowany repertuar jest różnorodny, jednak wspólną cechą jest to, iż filmy z reguły są trudno dostępne w dystrybucji oraz niszowe. Pokazom towarzyszą także inne wydarzenia kulturalne, jak koncerty czy happeningi.