Ekranizacje komiksów stanowią współcześnie jedne z najbardziej kasowych filmów. Na przestrzeni lat ich rola stopniowo ulegała zwiększeniu, aby obecnie, w XXI wieku niemal zdominować kinematografię. Do historii przeszło już sporo obrazów prezentujących przygody superbohaterów i bohaterek. My postanowiliśmy zaprezentować ranking najlepszych filmów na podstawie komiksów w formie TOP 10.

10. „Flash Gordon” (1980)

Ta  ekranizacja komiksu może dzisiaj budzić pewną wesołość z uwagi na dość przestarzałe efekty specjalne. Niemniej jednak film w reżyserii Alexa Raymonda wyróżnia nie tyle fabuła, co znakomita ścieżka dźwiękowa autorstwa zespołu Queen, a także specyficzny urok łączący w sobie kicz, poczucie humoru oraz oryginalne kostiumy. Tytułowy Flash Gordon to w wielu kręgach postać kultowa – warto przekonać się, dlaczego tak jest.

9. „Oldboy” (2003)

Obraz ten został doceniony zarówno przez publiczność na całym świecie, jak i krytykę. Jego wyróżniającą cechą pozostaje niezwykle dosadne ukazanie przemocy oraz brutalności. „Oldboy” w reżyserii Parka Chan-Wooka jest ekranizacją mangi, stanowi drugą część tzw. „trylogii zemsty”. Film do tego stopnia odniósł sukces, że w kilka lat po premierze doczekał się aż dwóch remake’ów – jednego rodem z Bollywood, a drugiego, hollywoodzkiego, w reżyserii Spike’a Lee.

8. „Superman” (1978)Najlepsze filmy na podstawie komiksów

Kultowa postać, o której słyszał chyba każdy weszła (a raczej wleciała) triumfalnie na ekrany już w latach 70 ubiegłego wieku. W rolę tytułową w klasycznej ekranizacji wcielił się nieżyjący już Christopher Reeve. Film może współczesnych wielbicieli komiksów śmieszyć topornymi efektami wizualnymi, niemniej jednak zasługuje na trwałe miejsce w historii kina z uwagi na doskonałą obsadę – znalazł się w niej wszakże sam Marlon Brando.

7. „Maska” (1994)

Film ten zasługuje na uwagę głównie ze względu na popisową rolę Jima Carreya. Barwny, zabawny, niezwykle plastyczny obraz niekoniecznie przykuwa wzrok fabułą, lecz raczej dynamiką oraz rzecz jasna kształtami zjawiskowej  Cameron Diaz. „Maska” pomaga zrozumieć istotę komiksowego kina – chodzi przecież o lekką rozrywkę, nie zaś o roztrząsanie problemów egzystencjalnych.

6. „Hellboy” (2004)

Reżyserem tego dość groteskowego obrazu jest doceniany na całym świecie Guillermo del Toro. To jednak nie jedyna przyczyna sukcesu produkcji – historia odrzuconego przez wszystkich Hellboya jest oprawiona w niezwykle plastyczną ramę, niepozbawioną gotyckich elementów oraz imponujących wizualizacji. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż w filmie nie brakuje akcentów humorystycznych, a Ron Pearlman (grający tytułowego bohatera) doskonale wczuwa się w swoją postać.

5. „Constantine” (2005)

Obraz jest debiutem reżyserskim Francisa Lawrence’a, z doskonałą obsadą, wśród której można znaleźć takie sławy jak Keavu Reeves, Rachel Weisz czy Tilda Swinton. Mroczny, wręcz apokaliptyczny klimat zdecydowanie wpisuje się w estetykę filmów traktujących o demonach. Istotna jest jednak niejednoznaczność przesłania oraz ukazanie wielowymiarowości dobra i zła (oraz niezwykle cienkiej granicy pomiędzy nimi).

4. „X-Men” (2000)Najlepsze filmy na podstawie komiksow

Ten film zwraca uwagę nie tylko przy pomocy efektów specjalnych, lecz również niezwykle rozbudowanej obsady. Opowiada historię grupy obdarzonych ponadnaturalnymi zdolnościami mutantów, ale też wskazuje na ich pochodzenie oraz wyjątkowe charaktery. Wśród dobranych (dodajmy, idealnie) do ról aktorów znaleźli się m.in. Hugh Jackman, James Marsden, Anna Paquin, Halle Berry, Ray Park, sir Patrick Stewart, Ian McKellen, Rebecca Romijn.

3. „Kruk” (1994)

Niewielu wie, że również ten kultowy film został oparty na komiksie. O sukcesie tego obrazu nie tyle zadecydowała fabuła czy mroczny klimat, co tajemnica śmierci odtwórcy głównej roli – Brandona Lee – syna słynnego Bruce’a. Charakteru całej sprawie dodał fakt, iż zgon nastąpił w trakcie kręcenia filmu, w wyniku wystrzału z broni palnej (która rzekomo miała zawierać jedynie „ślepe” naboje).

2. „Spider-Man” (2002)

Ta ekranizacja ma wielu zwolenników, z uwagi na jej wyjątkowe efekty specjalne, ale też fabularne walory. Peter Parker w obrazie Sama Raimiego to postać pełnowymiarowa, posiadająca swoje rozterki, radości, oraz wątpliwości związane z byciem superbohaterem.

1. „Batman” (1989)

Na liście najważniejszych filmów nie mogło zabraknąć klasycznego już „Batmana” w reżyserii Tima Burtona. Film ma interesującą formę baśni, i jest w nim dużo więcej magii niż we współczesnych ekranizacjach – zarówno za sprawą obsady (wystarczy wspomnieć Jacka Nicholsona oraz Michaela Keatona), jak i budowanego w trakcie seansu napięcia. Suspensu mógłby pozazdrościć sam Hitchcock.