Wielbicieli piłki nożnej na świecie nie brakuje. Największą popularność sport ten zdobył jednak w Europie, czego dowodem są liczne turnieje. W tym roku przypada już XV edycja EURO, odbywającego się od 56 lat, w cyklu 4 – letnim. To święto miłośników futbolu odbędzie się we Francji, gdzie zresztą miały miejsce pierwsze rozgrywane zawody (wtedy jeszcze noszące nazwę Pucharu Narodów Europy). Co warto wiedzieć na jego temat?

EURO 2016, podobnie jak poprzednie edycje podlega konkretnemu harmonogramowi rozgrywek. W pierwszej kolejności konieczne są eliminacje, w której mogą uczestniczyć wszystkie krajowe federacje, jakie zrzesza UEFA. Eliminacje te trwały w tym przypadku od roku 2014, i pozwoliły na zakwalifikowanie do turnieju 24 reprezentacji. Nie wszyscy muszą walczyć o udział w finałach – gospodarze imprezy, zmieniający się cyklicznie, mają zapewniony automatyczny awans. Następnie następuje losowanie grup eliminacyjnych, w których odbywają się poszczególne spotkania w ramach finału. Turniej finałowy ma postać etapową – mecze rozgrywane są najpierw w rzeczonych grupach, a następnie w fazie pucharowej. Losowanie grup eliminacyjnych przebiega wedle ściśle ustalonego wzorca. Koszyki są oznaczane, natomiast poszczególne kule oznaczają państwa. Naturalnie – często konieczne są pewne ustępstwa. Tak było też i w przypadku EURO 2016. Drużyny Anglii, Niemiec, Hiszpanii, Holandii oraz Włoch zostały zatem dodane do 6-drużynowych grup. Ponad to UEFA reaguje na bieżącą sytuację polityczną – oddzielając państwa, które aktualnie znajdują się w mało przyjaznych stosunkach.

Jak wspomnieliśmy, obecne Euro odbywa się we Francji. Decyzja ta zapadła już w 2010 roku, tym samym państwo to pokonało m.in. kandydaturę Turcji oraz Włoch (wcześniej wycofały się m.in. Szwecja, Norwegia oraz Szkocja i Walia). Warto napomknąć, iż Francja posiada doświadczenie w organizacji międzynarodowych imprez piłkarskich, co niezwykle dobrze rokuje. Szczególnie, iż wiele z dostępnych ośmiu stadionów uległo rozbudowie, a także wzniesiono nowe obiekty – jak łatwo się domyślić, wszystkie oferują znaczną ilość miejsc, liczoną w dziesiątkach tysięcy.euro 2016

Tegoroczny mecz otwarcia rozegra się już o 21:00, 10 czerwca pomiędzy Rumunią a gospodarzami. Na EURO 2016 wystąpi także polska reprezentacja – mimo, iż będzie to dopiero jej trzeci udział w tej imprezie. Warto wspomnieć, iż do tej pory nasza kadra nigdy nie wyszła z grupy eliminacyjnej. Natomiast do najbardziej utytułowanych drużyn należą kadra Niemiec oraz kadra Hiszpanii – nasi zachodni sąsiedzi mają na koncie aż 3 zwycięstwa. Jako, iż zespoły podzielono na dziewięć grup, z każdej z nich ma szansę przejść do finału jedynie mniejsza część. Skład grup przedstawia się następująco:

  • w grupie A wystąpią zespoły z: Czech, Holandii, Islandii, Kazachstanu, Łotwy oraz Turcji;
  • w grupie B zagrają: Andora, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Cypr, Izrael i Walia;
  • w grupie C rywalizować będą: Białoruś, Hiszpania, Luksemburg, Macedonia, Słowacja, Ukraina;
  • w grupie D zmierzą się: Gibraltar, Gruzja, Irlandia, Niemcy, Polska oraz Szkocja;
  • w grupie E będą to:  Anglia,  Estonia, Litwa, San Marino, Słowenia, Szwajcaria;
  • w grupie F na boisku zagoszczą reprezentacje: Grecji, Finlandii, Irlandii Północnej, Rumunii, Węgier oraz Wysp Owczych;
  • w grupie G pojawią się: Austria, Czarnogóra, Liechtenstein, Mołdawia, Rosja,  Szwecja;
  • w grupie H: Azerbejdżan, Bułgaria, Chorwacja, Grecja, Malta, Norwegia, Włochy;
  • a w ostatniej grupie I: Albania, Armenia, Dania, Portugalia i Serbia;

Finał Mistrzostw Europy EURO 2016 odbędzie się na Stade de France w Saint – Denis. Jest to główna arena turnieju znajdująca się stosunkowo niedaleko Paryża.