Dreszcze, czyli niewielkie, mimowolne i nieskoordynowane drgania mięśni, zazwyczaj towarzyszą gorączce, występując się jako jeden z objawów m.in. grypy i przeziębienia. Dreszcze pojawiają się też na skutek silnego wychłodzenia organizmu – tzw. zimne dreszcze. Zdarza się jednak, że żadna z tych przyczyn nie jest odpowiedzialna za wystąpienie omawianej dolegliwości. Sprawdźmy zatem, z jakich jeszcze powodów mogą pojawić się nocne dreszcze.

Uczucie zimna i dreszcze – dlaczego się pojawiają?

Dreszcze, uczucie zimna i podwyższona temperatura ciała, to objawy, które zazwyczaj występują razem. Towarzyszą różnym chorobom i infekcjom. Najczęściej jednak pojawiają się jako rezultat grypy lub przeziębienia. Zimne dreszcze to nic innego jak odpowiedź obronna organizmu, który podejmuje walkę z chorobotwórczymi drobnoustrojami wywołującymi infekcję. Pod wpływem podwyższonej temperatury, będącej jednym z najważniejszych mechanizmów obronnych organizmu, w śródmózgowiu aktywowany jest ośrodek odpowiedzialny za regulację temperatury ciała. W następstwie tej sytuacji dochodzi do mimowolnych skurczy mięśni, określanych mianem dreszczy. Jednak to nie jedyna przyczyna występowania tego zjawiska (1).

Dreszcze – przyczyny

Pomimo tego, że dreszcze zazwyczaj kojarzone są z gorączką, nie zawsze to właśnie ona odpowiada za ich pojawienie się. Uczucie zimna i dreszcze to także objawy silnego wychłodzenia organizmu. Poza tym dreszcze bez gorączki mogą wystąpić w następstwie:

– chorób układu krążenia, w tym miażdżycy i choroby wieńcowej,

– cukrzycy, a dokładniej jednego ze stanów chorobowych określanego mianem hipoglikemii, czyli silnego spadku poziomu cukru,

– chorób układu moczowego, m.in. zapalenia pęcherza moczowego i nerek,

– niektórych chorób nowotworowych,

– anemii,

– menopauzy,

– depresji, stanów lękowych, nerwicy,

– nadmiernego zmęczenia,

– nadużywania alkoholu,

– zażywania niektórych środków farmakologicznych.

Nocne dreszcze – jak z nimi walczyć?

Zimne dreszcze w nocy mogą być wywołane różnymi czynnikami. Kluczową rolę w ich niwelowaniu odgrywa właściwe rozpoznanie przyczyny odpowiedzialnej za ich wystąpienie. Nie zawsze musi ona być zwiastunem poważnej choroby. Zdarza się, że dreszcze pojawiające się w nocy są następstwem długotrwałego przebywania w chłodnej temperaturze lub po prostu nadmiernego zmęczenia. Wówczas wystarczy okryć się ciepłym kocem lub wypić coś rozgrzewającego, np. gorącą herbatę.

Jeżeli dreszcze pojawiają się w wyniku zażywania lekarstw, wówczas należy skonsultować się z lekarzem, który w oparciu o przeprowadzony wywiad i wcześniejsze zalecenia będzie mógł wdrożyć terapię zastępczą. Zasięgnięcia opinii lekarza wymagają także dreszcze, które utrzymują się przez długi czas lub towarzyszą im inne niepokojące objawy, wskazujące na rozwój poważniejszych schorzeń.

Przeczytaj więcej na adamed.expert

1. Kopiński P. Gorączka. https://reumatologia.mp.pl/objawy/175394,goraczka. Data dostępu: 26.05.2018