Szybkowar to rodzaj bardzo szczelnego garnka, w którym podczas gotowania powstaje wysokie ciśnienie powodujące wzrost temperatury wrzenia wody, co wpływa z kolei na skrócenie czasu przygotowywania potraw. Za ojca tego wyjątkowego naczynia uznaje się Denisa Papina – francuskiego wynalazcę, który w 1679 roku skonstruował garnek nazwany przez siebie zmiękczaczem kości.

Kociołek Papina, bo tak nazywano wynalazek Francuza, szybko podbił serca gotujących i trafił pod strzechy. Jego popularność wzbudziła zainteresowanie naukowców, którzy z biegiem lat udoskonalili urządzenie, przez co dziś jeszcze chętniej sięgamy po szybkowar. Garnek ciśnieniowy to bowiem doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie zdrowe i smaczne jedzenie. Przyda się również tym, którzy nie mają zbyt wiele czasu na gotowanie. Szybkowar Philipiak (zobacz więcej na http://www.philipiaknaczynia.pl/produkty,3,56) sprawdzi się także latem, w czasie przygotowywania przetworów na zimę.

Produkty sezonowe w szybkowarze

Szybkowar to urządzenie, którego z powodzeniem można używać w czasie przygotowywania weków na zimę. Przyrządzenie przetworów w naczyniu ciśnieniowym zajmuje bowiem zdecydowanie mniej czasu niż w przypadku tradycyjnego gotowania i odparowywania w zwykłym garnku. Zaletą potraw z szybkowaru jest również znacznie większa zawartość witamin i mikroelementów, które, ze względu na krótki czas przygotowania, ulegają zniszczeniu w mniejszym stopniu. Warto więc sięgnąć po to naczynie, zamykając lato w słoikach.

Potrawy z szybkowaru zamknięte w słoikach

W Sieci znajdziemy wiele przepisów na przetwory w szybkowarze. Z powodzeniem można w nim przygotować tradycyjne dżemy i konfitury, a także duszone warzywa (m.in. leczo) i kompoty. Dobrym pomysłem jest też zawekowanie zup z produktów sezonowych. Któż z nas, w długie zimowe wieczory, nie tęskni za botwinką czy kalafiorową? Warto wiedzieć, że szybkowar sprawdzi się także w przypadku konserwowania mięsa i ryb. Przygotowanie konserw mięsnych w tym naczyniu jest nie tylko proste, ale przede wszystkim bezpieczne. Pozbycie się bakterii wytwarzających jad kiełbasiany to niełatwe zadanie, dlatego zwykła pasteryzacja nie zawsze jest bezpieczna. Szybkowar wytwarza jednak ciśnienie, które sprawia, że woda wrze nie w 100⁰, a w około 117⁰, co, jak nietrudno się domyślić, zwiększa szansę na pozbycie się szkodliwych drobnoustrojów.

Pasteryzacja w kociołku Papina

Szybkowar to świetny sposób na konserwację przygotowanych wcześniej przetworów. Pasteryzacja w naczyniu jest szybka i bezpieczna ze względu na wspomnianą już wyższą temperaturę wrzenia wody oraz ciśnienie w garnku. Gotowanie słoików w szybkowarze gwarantuje pozbycie się zdecydowanej większości drobnoustrojów, przez co trwałość weków jest dłuższa. Warto zwrócić też uwagę na wygodę, jaką zapewnia krótki czas pasteryzacji oraz pojemność naczynia, która pozwala na przygotowanie dużej liczby słoików na zimę jednocześnie.

Wykorzystanie szybkowaru do przygotowywania przetworów na zimę to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących swój czas (lub nie mają go zbyt wiele) oraz dla tych, którym wartości odżywcze weków nie są obojętne. Krótsze gotowanie sprawia bowiem, że w potrawach pozostaje więcej witamin i mikroelementów niż w przypadku wykorzystywania tradycyjnych metod robienia przetworów. Ponadto warzywa i owoce zamknięte w słoikach są bardziej aromatyczne i zachowują więcej smaku. Niewątpliwą zaletą jest również to, że wekowanie pod ciśnieniem daje gwarancję dobrej konserwacji żywności i przedłuża jej trwałość. Szybkowar jest więc rozwiązaniem dla wszystkich, którym zależy na smacznych, zdrowych i niepsujących się przetworach na zimę.