Ból barku pojawia się przy schorzeniach, takich jak zapalenie stawu barkowego lub zespół bolesnego barku. Częsty jest też ból barku przy podnoszeniu ręki. Aby zwalczyć dolegliwości, stosuje się rehabilitację, usztywnia ramię oraz podaje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Leczenie zapalenia stawu barkowego

Leczenie zapalenia stawu barkowego powinno przebiegać pod stałą kontrolą lekarza. Jeśli pojawiło się na skutek zakażenia, pacjent powinien zostać poddany hospitalizacji. Ważne jest, aby odpoczywał i leżał w łóżku, dopóki objawy nie ustąpią. Należy też odciążyć chory staw za pomocą dostępnych stabilizatorów ortez, takich jak np. opatrunek Dessaulta. Oprócz tego pomocne są zimne okłady, które zmniejszają stan zapalny i obrzęk. Proces gojenia się może przyspieszyć też kinesiotaping. Specjalista z pewnością zaleci delikatne ćwiczenia rozciągające tkanki miękkie i pobudzające stymulacje nerwowo-mięśniową. Godny polecenia jest też masaż tkanek miękkich, który pomoże je rozluźnić. Z kolei zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak TENS, złagodzą ból. Krioterapia, podobnie jak zimne okłady, zniweluje obrzęk i stan zapalny. Przez 8-10 tygodni podaje antybiotyki w formie zastrzyków domięśniowych lub tabletek. Pacjenci z zapaleniem stawu barkowego przyjmują także środki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Ból barku przy podnoszeniu ręki – leczenie

W przypadku bólu barku przy podnoszeniu ręki najlepiej wybrać się do fizjoterapeuty. Prawdopodobnie zaleci on zabiegi takie jak jonoforeza i krioterapia, które zmniejszą dolegliwości i zadziałają przeciwzapalnie. Natomiast promieniowanie podczerwone z lampy Sollux oraz kąpiele wirowe zwiększą odżywienie tkanek i poprawią ich ukrwienie. Laser, ultradźwięki i pole magnetyczne przyspieszą regenerację uszkodzonych tkanek, a elektrostymulacja zwiększy siłę i masę mięśniową okolic barku.

Zespół bolesnego barku – leczenie

Zespół bolesnego barku leczy się w zależności od przyczyny, która wywołała schorzenie. W przypadku przeciążenia mięśni, specjaliści przepisują leki rozluźniające mięśnie oraz przeciwbólowe. Włącza się też terapię manualną, która przyspiesza zlikwidowanie przykurczu. Jeśli doszło do uszkodzenia ścięgien, należy zastosować leczenie operacyjne. Ma ono na celu rekonstrukcję uszkodzonych ścięgien. Przyczyną zespołu bolesnego barku może być też zapalenie kaletki podbarkowej. W tej sytuacji pacjent dostaje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Do kaletki wstrzykuje się sterydy (jednorazowo lub dwukrotnie). Często włączana jest tez rehabilitacja, która przywraca prawidłową ruchomość stawu. Niekiedy jest konieczne operacyjne usunięcie kaletki, a w przypadku zerwania ścięgien rotatorów – ich rekonstrukcja.