Często nieprzewidziane wydatki sprawiają, że zamiast zaciągać pożyczkę poszukujemy alternatywnych źródeł dochodu. W dobie dominacji najnowszych technologii oraz jej ogólnodostępnego charakteru często zastanawiamy się, jak dorobić w Internecie. Pomysły mogą być mniej lub bardziej kreatywne – w dużej mierze wykorzystanie tego medium zależy od tego, jaką ilością wolnego czasu dysponujemy. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma najpopularniejszymi sposobami.

1) Tworzenie własnego contentu

  • Może ono przebiegać w odmiennych formach. Myśląc o publikowaniu w Internecie treści pierwszym skojarzeniem, jakie na ogół się nasuwa pozostają blogi. Takie dzienniki dawno już przestały mieć formę prostych pamiętników – warto wzbogacać stronę o posty opiniotwórcze czy reklamowe. Oczywiście by nawiązać współpracę z firmami sponsorującymi posty trzeba konsekwentnie budować swoją markę. Blogowanie bywa zajęciem na pełny etat, dlatego też warto zastanowić się, czy na pewno znajdziemy w kalendarzu miejsce na systematyczne aktualizacje i przede wszystkim – czy jesteśmy w stanie zainteresować czytelników.

  • Innym wariantem pozostaje założenie vloga lub kanału na YouTube. Tutaj także konieczna jest koncepcja – możemy tworzyć parodie, scenki, ale też robić makijaże, projekty DIY czy prezentować przepisy kulinarne. A może naszą pasją są aktualne wydarzenia polityczne? Wiele zależy od predyspozycji – przede wszystkim warto upewnić się, że wrzucany content będzie przyciągał widownie. Wraz z nią pojawią się bowiem dochody z reklam, odsłon, a może nawet popularność. Najbogatsi Youtuberzy co miesiąc inkasują okrągłe kwoty – ta droga wymaga jednak sporej determinacji i cierpliwości.

  • Dla osób, które mają więcej czasu dobrym wyborem może być realizowanie zleconych przez firmy czy indywidualnych użytkowników tekstów. Copywriting jest dość wymagającym sposobem zarobku, często też pierwsze miesiące nie przynoszą dużych zysków. Należy też pamiętać, że na rynku panuje duża konkurencja.

2) Sprzedaż własnych projektów bądź usług

Chodzi tutaj nie tylko o wystawianie przedmiotów na aukcjach. W Internecie nie brakuje serwisów, gdzie można sprzedawać zaprojektowane przez siebie bibeloty, biżuterię, odzież. Usługi natomiast łatwo można świadczyć poprzez strony na portalach społecznościowych. Dorywcze prace i zlecenia w okolicy tylko czekają na realizację.

3) Udzielanie korepetycji przez Skype bądź inne komunikatory

Znasz angielski w stopniu zaawansowanym? A może jesteś ekspertem w dziedzinie ekonomii? Interesuje Cię coaching i masz ku niemu kwalifikacje? Przestrzeń internetowych szkoleń stoi zatem przed Tobą otworem. Oczywiście sposób ten wymaga niezbędnych regulacji prawnych, na przykład założenia własnej działalności gospodarczej, zdobycia NIP, a często także zainwestowania w reklamę. Wiedza i miękkie kompetencje są jednak obecnie doceniane na coraz szerszych polach, a dzięki Internetowi można świadczyć podobne usługi na skalę globalną (biorąc oczywiście pod uwagę różnice w strefach czasowych).

Jak dorobic w Internecie

4) Administracja w social media

Zawodem, który można wykonywać na pełny etat jest też administrowanie fanpage’ami. Wymaga to oczywiście wiedzy i praktyki, ale coraz więcej znanych marek poszukuje takich właśnie pracowników. Interesującą propozycją może być też tzw. marketing szeptany. On również wymaga stałej łączności z siecią, dlatego należy zastanowić się, gdzie przebiega granica pomiędzy hobby czy dodatkowym zajęciem, a źródłem stałego dochodu. Internet daje szerokie możliwości zarobku, rozwija się równie dynamicznie co dekady temu. Również proces kontaktu z odbiorcami usług czy towarów jest o wiele prostszy, a dane o każdej transakcji można przechowywać w bezpłatnych i profesjonalnych narzędziach.