Stare porzekadło mówi, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony – siedem dni. Jest w tych słowach ziarno prawdy, choć współczesna medycyna na szczęście znalazła sposoby na pozbycie się tej męczącej dolegliwości. Katar jest bowiem jednym z wielu najbardziej uciążliwych objawów podczas sezonowych infekcji. Towarzyszy nie tylko przeziębieniu i (czasami) grypie jesienią i zimą, ale występuje także jako reakcja alergiczna, szczególnie wiosną. Bez względu na swoją przyczynę powoduje silny dyskomfort i znacznie obniża samopoczucie, dlatego jest uważany za wroga numer jeden podczas większości infekcji.

Przyczyny kataru

Medycyna wskazuje trzy podstawowe przyczyny kataru: alergiczne, infekcyjne oraz spowodowane innymi czynniki. Nieżyt nosa spowodowany alergią ma charakter sezonowy lub przewlekły. W zależności od typu uczulenia pojawia się bowiem czasowo lub stale. Jego bezpośrednią przyczyną jest obecność alergenów. W przypadku kataru wywołanego infekcją winne są bakterie i wirusy. Dostanie się drobnoustrojów do krwiobiegu skutkuje zapaleniem błon śluzowych, a co za tym idzie nadmiernego produkowania wydzieliny w jamie nosa. Specjaliści podkreślają, że katar może być wywołany również innymi czynnikami i zaliczają do nich, m.in. hormony, stany polekowe, sytuacje zawodowe (mogą mieć podłoże alergiczne), przyczyny idiopatyczne oraz przyczyny odruchowe. Wszystkie one prowadzą do zwiększenia aktywności błon śluzowych nosa i nadmiernego powstawania wydzieliny.

Od czego zależy kolor i konsystencja kataru?

Wydzielina błon śluzowych nosa może mieć różną konsystencję w zależności od rodzaju i przyczyny kataru. Nieżyt nosa spowodowany alergiami charakteryzuje się najczęściej rzadkim płynem cieknącym z nosa. Zielony katar to natomiast symptom infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Gęsta i uciążliwa w usuwaniu wydzielina bardzo często towarzyszy przeziębieniu lub grypie. Warto pamiętać, że jeśli dolegliwość utrzymuje się przez dłuższy czas, warto zgłosić się do lekarza, ponieważ katar zielony może być pierwszym objawem zapalenia zatok. Dodajmy, że nietypowe typy nieżytu nosa są najbardziej podobne do tych wywołanych alergią. Pacjenci skarżą się wówczas na rzadką, przezroczystą wydzielinę cieknącą z nosa. Pacjenci skarżą się bardzo często również na męczące uczucie zatkanego nosa, które jest wywołane obrzękiem błon śluzowych i wewnętrznej części nozdrzy. Wynika to zazwyczaj z infekcji bakteryjnej lub wirusowej oraz suchości dróg oddechowych, dlatego konieczne jest nawilżanie pomieszczeń, w których przebywa chory.

Domowe sposoby walki z nieżytem nosa

Pierwsze objawy nieżytu nosa warto próbować zwalczać domowymi metodami, których jest naprawdę wiele. Przede wszystkim nie zapominajmy o piciu dużych ilości wody, dzięki czemu wydzielina w nosie będzie się rozrzedzać i umożliwimy jej łatwe usuwanie. Zbawienne są również ziołowe inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, które udrażniają drogi oddechowe i pomagają w ich oczyszczaniu. W czasie parówki sprawdzi się rumianek oraz olejki: eukaliptusowy i kamforowy. Ulgę przesuszonemu nosowi przyniosą również izotoniczne roztwory soli morskiej, które rozrzedzą wydzielinę i pomogą w jej usunięciu.

Co na katar? – produkty z apteki

Jeśli domowe metody radzenia sobie z katarem nie pomagają, musimy udać się do apteki i zapytać farmaceuty, co na zatkany nos będzie najskuteczniejsze (sprawdź: https://www.acatar.pl/jakwalczyczkatarem.html). Na rynku znajdziemy wiele preparatów, które łagodzą uciążliwe dolegliwości odczuwane podczas nieżytu nosa, a ponadto ułatwiają oddychanie i przyspieszają proces walki z chorobą. W ich składzie znajdziemy bowiem leki histaminowe, które docelowo obkurczają naczynia krwionośne, a tym samym blokują nadmierne wydzielanie śluzu. Do produkcji preparatów na katar używa się również substancji obkurczających śluzówkę oraz składników przeciwzapalnych, a także niektórych antybiotyków. Dzięki takiemu składowi, leki na zatkany nos zdają swój egzamin i przynoszą ulgę w chorobie. Jeśli jednak nie wiemy, co na katar pomoże najbardziej, opiszmy swoje objawy specjaliście, a on bez wątpienia dobrze doradzi. Pamiętajmy jednak, że jeśli nieżyt nosa nie ustępuje konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ może to być objaw groźnych chorób układu oddechowego.

Katar, choć z pozoru niegroźny, może zwiastować poważniejsze dolegliwości. Najczęstszą z nich jest zapalenie zatok, które jest bolesną i uciążliwą chorobą. Nieżyt nosa towarzyszy również ogólnemu zapaleniu dróg oddechowych, dlatego występuje, m.in. podczas zapalenia płuc, gardła czy oskrzeli. Należy pamiętać, że konieczne jest regularne oczyszczanie układu oddechowego z gromadzącej się wydzieliny, ponieważ bakterie w niej zawarte mogą wtórnie zakażać pozostałe narządy. Dotyczy to przede wszystkim gardła oraz płuc i oskrzeli, do których spływa śluz. Ponadto katar może wywołać równie uporczywy kaszel mokry, który występuje, gdy w płucach pojawia się wydzielina spływająca z górnych partii dróg oddechowych.