Wiele z manewrów wykonywanych podczas prowadzenia samochodu wymaga znajomości odpowiedniej techniki. Szczęśliwie, wielu z nich, takich jak hamowanie silnikiem można się nauczyć w dość krótkim czasie. Warto jednak pamiętać, w jakich sytuacjach można korzystać z tego rodzaju praktyk oraz w jaki sposób wpływają one na ogólną kondycję naszego pojazdu.

Poszczególne manewry stosowane z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa mogą korzystnie wpływać na koszty eksploatacji pojazdu. W jaki sposób? Przykładowo hamowanie silnikiem pozwala na zredukowanie zużycia paliwa. Niezwykle ważne jest jednak, by dokładnie podążać za wypracowaną techniką. Niezwykle istotne jest zsynchronizowanie pracy sprzęgłem z wartościami, które wskazuje wskaźnik obrotomierza.

Pierwszym krokiem jest jednak powolne zredukowanie prędkości. Bieg zmieniamy na niższy po jak najdłuższym czasie, jednocześnie wciskając sprzęgło. Stopniowo zdejmujemy ciężar z tego pedału. To pozwala uniknąć gwałtowniejszych szarpnięć. Do zalet hamowania silnikiem można zaliczyć nie tylko mniejsze zużycie benzyny, ale także wolniejsze zużywanie się tarcz czy klocków hamulcowych. Dodatkowym atutem jest stabilność, jaką zyskujemy, kontrola nad sytuacją oraz możliwość natychmiastowej reakcji w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Hamowanie silnikiem ma oczywiście również wady – przede wszystkim wymaga precyzji, odpowiedniej redukcji biegów i uważnej jazdy, która nie zawsze jest możliwa w pełni, szczególnie, gdy podróżujemy z dużym obciążeniem i większą ilością pasażerów. Oprócz tego w zimie istnieje wysokie ryzyko wpadnięcia w poślizg.

W jakich warunkach hamowanie silnikiem sprawdza się najlepiej? Przede wszystkim na nierównych, górzystych terenach w sytuacji gdy zjeżdżamy ze wzniesienia. Na co dzień manewr ten wykonuje się rzadziej – chociaż np. podczas jazdy miejskiej może to być dobry sposób na ograniczenie zużycia paliwa (które w terenie zabudowanym jest najwyższe), a tym samym kosztów użytkowania samochodu. Dla kogo to wariant optymalny? Raczej dla bardziej doświadczonych kierowców. Osoby dopiero rozpoczynające swoje doświadczenia z prowadzeniem auta powinny najpierw opanować podstawowe techniki.