Nagłe wydatki przytrafiają się każdemu. Czasem jak grom z jasnego nieba spadają na nas awarie sprzętu domowego, samochodu, albo w jednym czasie nakładają się imprezy okolicznościowe z trwającym właśnie remontem domu. Gotówka potrzebna na teraz, ale banki odmawiają udzielania kredytu z uwagi na brak zdolności kredytowej. Co teraz?

Pozabankowe firmy pożyczkowe inaczej oceniają zdolność kredytową

Dla banków oraz instytucji pożyczkowych zdolność kredytowa ma bardzo duże znaczenie. Jest w zasadzie kluczowa do otrzymania pożyczki. Banki mają jednak znacznie bardziej surowe wymagania, które wykluczają sporą część chętnych. Jednak ci klienci, którzy nie potrafią im sprostać mogą zdaniem e-busines postarać się o pozabankową pożyczkę dla zadłużonych bez zdolności kredytowej i sprawdzania baz dłużników BIK oraz KRD.

Pożyczki bez BIK i KRD mają nieco inny zakres wymagań, a procedura weryfikacyjna jest dość elastyczna. Zdolność kredytowa według instytucji pożyczkowej oznacza to samo co w banku, jednak różnica tkwi w sposobie oceny tejże zdolności. W banku zdolność kredytową mają klienci ze stabilnym zatrudnieniem i wzorową historią kredytową. W instytucji pożyczkowej będzie to osoba posiadająca dochód i niemająca długów względem innych instytucji pożyczkowych. Skąd wynika tak duża rozbieżność między tymi instytucjami? Otóż, ustawa o kredycie konsumenckim nie definiuje w żaden konkretny sposób jak ma przebiegać ocena zdolności kredytowej oraz nie podaje również żadnego współczynnika, którym należałoby się kierować. Nie ma więc ściśle określonych wytycznych, które będą wskazywały na to czy dany konsument zdolność kredytową posiada lub nie. Banki mają na sobie większą odpowiedzialność, dlatego też staranniej selekcjonują konsumentów.

Kto zdolność kredytową posiada a kto nie?

Kluczowe wydają się być dwa aspekty zarówno dla banków jak i instytucji kredytowych. Ponieważ banki w tym artykule interesują nas nieco mniej, skupimy się na instytucjach pożyczkowych. Aby konsument posiadał zdolność kredytową musi wykazać, że ma stałe źródło dochodu. Regularne wpływy dają pewność, że konsument posiada pieniądze na zwrot pożyczki. Nie wszystkie źródła dochodu są jednak akceptowane. Czasami klienci starają się zaciągnąć pożyczkę przedstawiając dokumenty poświadczające dochody wynikające z tytułu przyznanych świadczeń socjalnych, alimentów, zasiłków, stypendiów itd. Większość firm pożyczkowych chętniej pożyczy klientowi, który utrzymuje się z pracy, a nie z zasiłków. Są jednak tacy pożyczkodawcy, którzy pożyczą na sam dowód osobisty i nawet nie zapytają się o dochody lub w żaden sposób nie zweryfikują tego co zostało ujęte w formularzu rejestracyjnym.

Zdolność kredytowa nie jedno ma imię. Duże znaczenie ma również to co jest zapisane w bazach dłużników. Banki zawsze odrzucą wniosek klienta, który posiada niski Scoring BIK, czego wynikiem są spóźnienia w opłacaniu rat kredytów w ostatnich pięciu latach, zupełny brak spłat lub nadmierna ilość kredytów. Instytucje pożyczkowe interesują się przeważnie innego rodzaju zadłużeniami. Najważniejsze jest to aby wnioskodawca nie posiadał zadłużeń u konkurencji. Pożyczki bez sprawdzania bazy BIK są więc jak najbardziej możliwe, o ile nie będzie tam zapisów, których instytucje pożyczkowe nie tolerują.

Czy każda instytucja pożyczkowa udziela pożyczek bez BIK i zdolności kredytowej?

W obecnym czasie nie jest już tak łatwo zdobyć pożyczkę jak kilka lat temu. Osoby zadłużone, z komornikami, wpisane do BIK i reszty baz danych o dłużnikach, osoby niepracujące lub utrzymujące się jedynie z zasiłków, będą musiały się nieco nagimnastykować aby zdobyć zaufanie jakiejkolwiek instytucji pożyczkowej. Czasem sprawę załatwi wyciąg z konta bankowego, ale oczywiście takiego które jest regularnie zasilane i z którego opłacane są rachunki. Jeżeli instytucja pożyczkowa upewni się, że konsument posiada płynność finansową i w terminie płaci swoje zobowiązania, szanse wzrastają. Nie warto się jednak zniechęcać. W branży są firmy, które dają spory kredyt zaufania i odważnie pożyczają pieniądze.