Stereotyp „biednego studenta” często bywa przesadzony. Nie oznacza to jednak, iż wiedza, jak oszczędzać na studiach nie jest przydatna. Przeciwnie – warto zauważyć, iż ten okres w życiu generuje naprawdę spore koszty. Dobrze jest więc zapoznać się z konkretnymi sposobami, dzięki którym studia nie tylko nie pochłoną wszystkich naszych oszczędności, ale pozwolą nam nawet odłożyć niewielką sumę na przyszłość.

Jako, iż budżet osób uczących się z reguły jest ograniczony, w pierwszej kolejności warto pomyśleć o jego wzbogaceniu – np. dzięki zatrudnieniu w niepełnym wymiarze czasu bądź też udzielając korepetycji. Naturalnie, istnieją kierunki, na których ilość zajęć uniemożliwia stosowanie takich rozwiązań, wtedy do zagadnienia, jak oszczędzać na studiach trzeba podejść nieco inaczej, ograniczając bieżące wydatki.

  • Podstawowym dla wielu elementem jest możliwość oszczędzania mniejszych bądź większych kwot na jedzeniu. Poza przywożeniem jedzenia z domu (co często bywa mało praktyczne, mimo oczywistych walorów ekonomicznych), warto gotować samodzielnie. Zamiast stołować się w fast foodach czy stołówkach można przyrządzić tańsze, zdrowsze i świeższe, a przy tym mniej kaloryczne posiłki. Po zakupy lepiej jest natomiast wybrać się do dyskontu czy supermarketu niż lokalnych niewielkich sklepów bądź całodobowych przybytków monopolowych.
  • Połączyć zdrowy styl życia z oszczędzaniem można także dzięki częściowej bądź całkowitej rezygnacji z komunikacji miejskiej. Zamiast tego można częściej pokonywać dystans na uczelnię pieszo bądź rowerem.

jak oszczedac na studiach 1

  • Warto korzystać ze zniżek studenckich zawsze, gdy jest to możliwe – są one oferowane zarówno w sferze gastronomii, jak i rozrywki, często zdarzają się również zniżki zbiorowe. Kluczem do sukcesu pozostaje tutaj regularne zdobywanie informacji, a w tym pomocne mogą być różnego typu (darmowe) aplikacje na smartfona.
  • Istotnym elementem „wyposażenia” studenta są oczywiście książki. Koszt zakupu akademickich podręczników często jednak poraża, a i samo kserowanie może nie być opłacalne. Stąd – dobrze jest zapoznać się z księgozbiorem w bibliotece, dostępnymi w Internecie e-bookami, a jeśli zakup książki to jedyna istniejąca możliwość- warto złożyć się na nią w kilka osób.
  • Skoro mowa o Internecie – można go wykorzystać również jako sposób komunikacji z rodziną – Skype bądź inne narzędzie tego typu sprawdzi się równie dobrze co telefoniczna rozmowa, a warto pamiętać, że jego użytkowanie jest całkowicie darmowe.