Bank to instytucja finansowa, która pełni istotną funkcję pośredniczącą pomiędzy osobami posiadającymi i gromadzącymi oszczędności a tymi, którzy potrzebują pożyczki pieniędzy. Chociaż w teorii każdy wie, jak działa bank, tak naprawdę jest to sprawa znacznie bardziej skomplikowania, niż nam się wydaje.

Banki udzielają kredytów, prowadzą lokaty, konta osobiste, dzięki ich pracy możemy wykonać przelewy czy wypłaty. Jednak jak naprawdę działa bank? Każdy bank musi przede wszystkim kontrolować wszystkie wpływy i wypłaty, które są dokonywane. Dzięki oprocentowaniu kredytów, których udziela bank, możliwe jest zaoferowanie klientom korzystnego oprocentowania w przypadku, kiedy decydują się na konto oszczędnościowe czy lokatę. Każde przyznanie kredytu, zwłaszcza w przypadku wysokim kwot jest dokładnie analizowane. Banki nie mogą pozwolić sobie na sytuację, w której brakuje weryfikacji klienta. Dlatego proces weryfikacyjny w przypadku przyznawania kredytu przez bank często trwa długo i uzależniony jest od dokumentów dostarczonych przez kredytobiorcę. Bank nie może również doprowadzić do sytuacji, w której klientami są osoby, które nie będą w stanie spłacić kredytu, ponieważ wpływa to w znacznym stopniu na płynność finansów instytucji oraz jej wiarygodność rynkową.

Pracę banku kontroluje departament skarbu, który określa, jak mają zostać zagospodarowane nadwyżki lub jak zorganizować fundusze w przypadku ich niedostatecznej ilości.

Prawidłowa praca banku, jak już wspomniano wyżej, wpływa przede wszystkim na płynność finansową, a to przekłada się na zadowolenie klientów. W sytuacjach kryzysowych każdy z banków komercyjnych w naszym kraju może zwrócić się z prośbą o pomoc do Narodowego Banku Polskiego.

jak dziala bank

Warto również wiedzieć jak działa bank od środka. Praktycznie wszystkie banki komercyjne, które działają na terenie Polski, są bankami uniwersalnymi, co oznacza, że ich klientami są zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Z uwagi na zróżnicowane usług, klientami biznesowymi zajmuje się osobny dział nazywany korporacyjnym, natomiast klientami indywidualnymi zajmuje się dział detaliczny. Jest to niezwykle ważne, aby usługa była dopasowana do potrzeb każdego klienta, ponieważ jego zadowolenie przekłada się na dalsze inwestycje nakładu finansowego i bezpośrednio na funkcjonowanie banku, co w przypadku obecnej, dużej konkurencji rynkowej jest istotnym elementem funkcjonowania placówek  bankowych.
Oprócz pracy, którą możemy zaobserwować na co dzień w placówkach stacjonarnych nad finansami społeczeństwa czuwa rzesza odpowiednio przeszkolonych osób. Doświadczenie i wiedza kadry to bardzo istotna kwestia wpływająca na działanie banków. Nie oznacza to, że sytuacje kryzysowe są wykluczone i nie mają miejsca, jednak rozwiązywane są w sposób szybki, przy wykorzystaniu wiedzy pracowników w praktyce.

Banki są istotnym elementem funkcjonowania gospodarki każdego kraju, dlatego tak istotne jest, aby każdy z nich działał poprawnie i zgodnie z obowiązującymi prawami.