Inwestycja w fundusze to świetny sposób na spory zysk i pomnożenie swojego majątku. Trzeba jednak pamiętać i o tym, że inwestowaniem rządzą pewne zasady, których przestrzeganie pomoże nam uniknąć straty.

Przede wszystkim musimy mieć jasno określony osiągalny i wymierzony czasowo cel inwestycyjny. „Ciągłe” inwestowanie, bezcelowe, bardzo często ostatecznie kończy się stratę i zniechęceniem do funduszy inwestycyjnych. Musimy się więc na coś zdecydować. Czy zbieramy na nowy samochód, który chcemy kupić za rok? A może na mieszkanie na córki, gdy za trzy lata pójdzie na studia do innego miasta? Być może za dziesięć lat, na okrągłą rocznicę ślubu, chcemy wybrać się z żoną na wycieczkę dookoła globu?

Obojętnie na co się zdecydujemy – coś wybrać musimy. Gdy uda się ustalić wspomniany cel, możemy przejść do kolejnego etapu przygotowania inwestycji. Przede wszystkim – zimna, racjonalna i przemyślana analiza tego, co w co chcemy inwestować. Emocje nigdy nie powinny nam doradzać. Podobnie jak wrzask medialny, który nacechowany jest bardziej chęcią skandalu i podbicia „klikalności”, niż przekazaniem rzetelnej i sprawdzonej wiedzy.

Przy okazji decydowania się na konkretne fundusze najlepiej, przed ostateczną decyzją, obyć rozmowę z przedstawicielem towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Przedstawiciel TFI z pewnością wytłumaczy nie tylko, które fundusze są godne uwagi i obiecują spory zysk, ale również wytłumaczy, które branże są najlepszym pomysłem na inwestycje, jakie trendy występują na rynku i na co trzeba uważać.

Do tej ostatniej kategorii z pewnością należą te wszystkie fundusze inwestycyjne, które mają status „funduszy celebryckich”, czyli takich, które obiecują ogromne zyski przy minimalnym ryzyku. Z reguły takie spółki nie są warte naszych pieniędzy, a inwestycja w nie kończy się stratą – czasami bardzo bolesną.

Nie możemy również zapominać o dywersyfikacji – czyli takim sposobie inwestowania, który pozwoli zminimalizować ryzyka na tyle, na ile to możliwe. Rynek akcji cechuje spora zmienność, dlatego takie działanie jest niezbędne, aby zabezpieczyć naszą inwestycję i spać spokojnie. O tym również warto porozmawiać z ekspertem z TFI.