Infekcje intymne to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych, który dotyka kobiety w różnym wieku. Taka infekcja może przydarzyć się praktycznie każdej kobiecie, jednak niektóre z pań są bardziej narażone na wystąpienie zakażenia intymnego. Co powoduje wzrost ryzyka zachorowania na infekcje intymne i czy można z nimi walczyć w naturalny sposób?

Czy jestem narażona na infekcje intymne?

Jak to zostało wyżej wspomniane, infekcje intymne mogą częściej występować u określonej grupy osób. Na częstsze występowanie infekcji intymnych narażone są przede wszystkim kobiety w ciąży i okresie okołomenopauzalnym. Ryzyko infekcji intymnej wzrasta także przy częstym korzystaniu z toalet publicznych przy niezachowaniu odpowiedniej higieny. Na częstsze występowanie zakażeń intymnych narażone są także kobiety, które korzystają z basenów i siłowni. Choroby okolic intymnych występują też często w czasie osłabienia organizmu po innej chorobie lub w momencie przyjmowania antybiotyków lub innych leków mogących wpływać na naturalną florę bakteryjną organizmu.

Jakie są objawy infekcji intymnych?

Infekcje intymne często objawiają się pieczeniem i swędzeniem w okolicach intymnych. Do tego może dojść ból i zaczerwienienie skóry. Często infekcjom intymnym mogą również towarzyszyć upławy, czyli nieprawidłowa wydzielina z pochwy. W zależności od rodzaju zakażenia zmienia się wygląd oraz zapach upławów. Przy bakteryjnym zakażeniu upławy są rzadsze i mają zabarwienie żółto-zielone. Przy infekcjach grzybiczych upławy często są bardzo gęste, serowate i mają biały kolor.

Jak się pozbyć infekcji intymnych?

Przy infekcji intymnej konieczna jest wizyta u lekarza, który oceni stan pacjentki i przypisze odpowiednie lekarstwa. Będąc w aptece, warto przy okazji zapytać się o ginekologiczne probiotyki zawierające pałeczki kwasu mlekowego, które naturalnie znajdują się we florze bakteryjnej chroniącej okolice intymne przed zakażeniami. Więcej na temat probiotyków ginekologicznych można przeczytać na stronie www.invag.pl.