Wydarzeniem, któremu można przyznać miano największego święta w świecie sportu są z pewnością Igrzyska Olimpijskie. W Rio de Janerio 2016 rok jest właśnie taką okazją do celebracji. Jak będzie wyglądać tegoroczna Olimpiada oraz co odróżnia ją od ubiegłorocznych edycji? O tym poniżej.

Przede wszystkim na uwagę zasługuje fakt, iż XXXI odsłona tej imprezy po raz pierwszy odbędzie się w Ameryce Południowej. Pozostałymi kandydatami były Japonia (Tokio), Stany Zjednoczone (Chicago) oraz Hiszpania (Madryt). O tym, kto będzie  gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich wiedziano już od 2009 roku. Brazylia miała zatem prawie 7 lat na przygotowania. Już niedługo będziemy mieli okazję przekonać się, jak sobie z tym zadaniem poradzono. Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016 odbędą się w sierpniu. Otwarcie zaplanowano na 5.08.2016, a na ceremonię zamknięcia wyznaczono datę 21.08. Bardzo istotna jest nie tylko warstwa sportowej rywalizacji czy ideologiczna Olimpiady, ale też logistyka przedsięwzięcia. Odpowiada za nią ponad 2 tysiące osób. Nic dziwnego – już sama ilość potrzebnych „drobiazgów” może przyprawić o  zawrót głowy. Przykładowo – potrzebne są: 32 tysiące piłek tenisowych, 14 tysięcy strzał dla łuczników, 250 wózków golfowych oraz wiele innych akcesoriów, które w większości będzie można poddać recyclingowi.

W imprezie weźmie udział aż 10 500 sportowców, ze 181 państw (i 206 Komitetów Olimpijskich). Reprezentacja poszczególnych kontynentów przedstawia się następująco:

  • z Afryki pojawią się przedstawiciele 42 krajów;
  • z Europy – 45; z Azji – 41,
  • z Ameryki Południowej – 12;
  • z Australii i Oceanii – 13;
  • z Ameryki Północnej, Środkowej oraz Karaibów – 27.

Za wydarzenie bez precedensu można też uznać fakt, iż na Olimpiadzie wystąpi reprezentacja uchodźców. Ekipa będzie liczyć 10 osób.  Zawody podczas Igrzysk zostaną rozegrane aż w 31 dyscyplinach, przy czym nie zabraknie nawet golfa oraz rugby, mimo iż w poprzednich latach te sporty nie zostały uhonorowane tym wyróżnieniem. Kadra z Polski, która wyruszy na tegoroczną imprezę będzie liczyła 213 osób.

Rio de Janeiro 2016

Jak w przypadku każdych igrzysk nowożytnych bardzo istotna jest oprawa całego przedsięwzięcia. Jej szczególnym elementem pozostają maskotki. W Rio de Janeiro wyróżniono projekt maskotek stanowiących hybrydy zwierząt. Ich imiona honorują ważne dla kultury kraju postacie. Vinicius upamiętnia poetę i autora tekstów, Viniciusa de Moraesa. Tom to z kolei hołd dla Toma Jobina- pianisty, piosenkarza, aranżera i autora tekstów, propagatora stylu bossa nova, zmarłego w roku 1994. Tom Jobin zasłynął jako kompozytor utworu „The Girl from Ipanema”, który był potem wykonywany przez szerokie grono artystów. Vinicius jest połączeniem kota, małpy i ptaka, natomiast Tom – reprezentuje bogatą roślinność Ameryki Południowej.

Rzecz jasna mówiąc o Igrzyskach nie można też zapominać o ich głównym symbolu – sztafecie olimpijskiej. Tegoroczna rozpoczęła się dnia 3 maja 2016, w stolicy kraju, Brasilli. Zostanie zakończona na Maracanie, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie imprezy. Specjalnie zaprojektowaną na potrzeby Olimpiady pochodnię przez ponad 36 tysięcy kilometrów będzie niosło 12 tysięcy wyznaczonych osób.