Dawniej hip hop był gatunkiem niszowym, przywodzącym na myśl raczej piwniczne wnętrza, oraz niezbyt ambitne występy podziwiane przez garstkę fanów. Wiele zmieniło się na przestrzeni trzech ostatnich dekad. Swój wkład w zmianę wizerunku miały niewątpliwie organizowane na całym świecie festiwale hip – hopowe, tak za oceanem, jak i w Europie. Jednym z nich był powstały w 2001 roku Hip Hop Kemp. 2016 rok będzie jubileuszowy – w czeskim Hradec Králové odbędzie się piętnasta edycja wydarzenia. Jaki jest jego charakter oraz czy warto w nim uczestniczyć? O tym poniżej.

Czeski festiwal nie przyciąga gwiazd mainstreamowych i nie takie jest jego założenie. Od początku organizatorzy postulowali, by promować w ten sposób gwiazdy światowego undergroundu. Pierwsze edycje wiązały się jeszcze z pewnymi trudnościami logistycznymi, niemniej jednak cieszyły się sporym zainteresowaniem, które na przestrzeni lat tylko wzrastało. Na Hip Hop Kemp 2016 nie zabraknie wyjątkowych gości, wśród których znajdą się: Looptroop Rockers ze Szwecji, Małpa, Wuzet czy TEDE z Polski, Lakmann oraz Die Profis z Niemiec, H16 ze Słowacki, Wiley i Ocean Wisdom z Wielkiej Brytanii i inni.

hip hop kemp

Festiwal przyciąga nie tylko muzyką hip hop i funk. Oddalone o ok. 50 km od Kudowy Zdrój Hradec Králové oferuje wyjątkową scenerię – dawne lotnisko wojskowe zaadaptowano na potrzeby kilku scen. Atrakcje obejmują natomiast: możliwość wykonania skoku na bungee, parkour, wyścigi gokartów, streetball, oraz inne formy aktywności. Dobrze zorganizowane jest również zaplecze gastronomiczne. Organizatorzy podkreślają, że Hip Hop Kemp jest miejscem przyjaznym dla rodzin z dziećmi. Poza pasjonatami legalnej w Czechach marihuany i mocnego beatu można tu więc spotkać mnóstwo matek i ojców z dziećmi.

Bilety na tegoroczny festiwal (od 18 – 20 sierpnia 2016) dostępne są w 2 wersjach – normalnej w cenie 255 złotych, oraz VIP w cenie 459. Podstawowa oferta nie obejmuje miejsca na polu namiotowym. W ramach tej poszerzonej opcji otrzymuje się natomiast: miejsce na kempingu VIP bez dodatkowych opłat (naprawdę dobrze wyposażonym kempingu dodajmy – z bieżącą wodą, całodobowymi toaletami, pralnią, większą liczbą ochroniarzy oraz oświetleniem w nocy), dostęp do sfery VIP i osobne wejście na teren festiwalu (uniknie kolejek).