Grypa żołądkowa u małych dzieci jest nie tylko męcząca, ale i niebezpieczna. Długotrwałe wymioty i biegunki w krótkim czasie mogą doprowadzić do odwodnienia i poważnych zaburzeń zdrowotnych. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja rodziców.

Warto wiedzieć, że potoczna nazwa „grypa żołądkowa” to zespół dolegliwości żołądkowo-jelitowych, najczęściej są to wymioty i luźne stolce. W medycynie nie istnieje taka choroba jak „grypa żołądkowa”. Termin ten prawdopodobnie wziął się stąd, że spora część dolegliwości żołądkowych ma podłoże wirusowe, podobnie jak typowa grypa.

Popularna jelitówka jest silnie zakaźna. Jeśli dziecko przebywało w towarzystwie innego, chorego dziecka, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że i ono wkrótce zachoruje. Ponieważ wirus przenosi się drogą kropelkową, chore dziecko może zarażać, zanim pojawią się u niego pierwsze objawy choroby. Bardzo często infekcja obejmuje całą rodzinę.

Pierwszym objawem choroby jest wysoka gorączka, po niej przychodzą mdłości, wymioty i biegunki. U dzieci jest to szczególnie niebezpieczne, gdyż ze względu na stosunkowo niewielką masę ciała, szybko może dojść do odwodnienia. Dlatego tak ważne jest podawanie większej ilości płynów podczas choroby oraz stałe monitorowanie stanu dziecka. Suchość ust, apatia, senność, płacz bez łez lub nadmierne pobudzenie i rozdrażnienie, to pierwsze objawy świadczące o odwodnieniu. Jeśli je przegapimy, pojawią się następne: drgawki, skurcze mięśni, zawroty głowy, a nawet omdlenia. W trzecim stadium odwodnienia może dojść do zaburzenia pracy serca i utraty przytomności. Jeśli w porę nie dojdzie do interwencji medycznej, odwodnienie może skończyć się śmiercią.

Bardzo często przy biegunce rodzice popełniają klasyczne błędy w żywieniu dzieci, podając do picia napoje gazowane i soki oraz ograniczając posiłki. Tymczasem głód nie jest dobrym lekarstwem na dolegliwości związane z wirusem rota. To, co na pewno warto zrobić, to wykluczyć z diety produkty ciężkostrawne, włączyć gotowaną marchewkę i ryż lub kleik ryżowy, a do picia podawać wodę lub herbatki ziołowe np. rumianek.

Grypa żołądkowa na ogół trwa trzy dni, stąd nierzadko nazywa jest jelitówką. W lżejszych przypadkach nie ma potrzeby konsultacji z lekarzem. Można podawać dziecku preparaty uzupełniające elektrolity. Jednak jeśli choroba przedłuża się, wymioty nie ustają, a my obserwujemy coraz większy stopień odwodnienia, należy niezwłocznie wezwać lekarza.

Więcej o grypie żołądkowej u dzieci można przeczytać na www.zdrowemaluchy.pl