Jak wiadomo domowe sposoby na oszczędzanie nie zawsze kojarzą się pozytywnie. Przysłowiowe „zaciskanie pasa” wywołuje w naszej głowie raczej negatywne obrazy. Tymczasem, by zatrzymać jak najwięcej środków na koncie, wystarczy dobra strategia. Dotyczy to również sytuacji pozornie niespodziewanych, jak i od dawna planowanych zakupów.

Większe wydatki warto uwzględnić w domowym budżecie nieco wcześniej

Dzięki temu nie tylko zgromadzimy niezbędne środki (nie będzie więc konieczności brania pożyczki), ale też porównamy ceny podobnych produktów w kilku miejscach. Zakupy sprzętu elektronicznego czy sportowego nie powinny być dokonane spontanicznie – warto przeanalizować oferty w kilku miejscach i wybrać najlepszą.

Zakup sprzętu

Zakupu sprzętów, których nie będziemy używać często można dokonać domowe sposoby na oszczedzaniewspólnie z przyjaciółmi czy sąsiadami (np. wiertarki, myjki ciśnieniowe, kosiarki etc.). Korzystanie z nich można później ustalić w ramach harmonogramu. Grupowo warto również decydować się na wyjścia do muzeum, kina czy siłowni – często karnety dla kilku osób po podzieleniu wydatków stanowią bardzo atrakcyjny wariant.

Spontaniczne zakupy

Warto unikać spontanicznych zakupów. Wizyta w hipermarkecie może przynieść negatywne skutki, jeśli wybierzemy się tam głodni. Z kolei centrum handlowe lub ulubiony sklep z ubraniami czy elektroniką to „niebezpieczne miejsca”, jeśli jesteśmy zdenerwowani sytuacją w pracy czy w domu. Zakupy nie mogą być traktowane jak terapia – w większości nabytych w ten sposób rzeczy i tak nie wykorzystamy.

W sklepie

W sklepie warto pamiętać, że klient nie jest na straconej pozycji. Przeciwnie – ma on prawo do negocjowania warunków zakupu. Oczywiście nie zawsze musi to przynieść zamierzone rezultaty (z pewnością nie w supermarkecie, gdzie kasjer nie ma żadnej mocy decyzyjnej), jednak kupując droższe czy bardziej „luksusowe” produkty można na ogół liczyć na niewielką obniżkę czy bonus. Negocjować można też przy odnawianiu umów – np. abonamentu na telefon komórkowy.

domowe sposoby na oszczedzanieRegularne spłacanie zobowiązań

Domowym sposobem na oszczędzanie jest regularne spłacanie zobowiązań. Nie powinno się dopuszczać do sytuacji, w której za niezapłaconą fakturę zostaną nam naliczone odsetki – stąd bardzo istotna jest organizacja. Można założyć specjalną teczkę, bądź elektroniczny folder, w którym będą przechowywane zapłacone, jak i oczekujące na zapłatę rachunki.

Chwilówki

Z rozwagą trzeba podchodzić do wszelkiego rodzaju „chwilowych” pożyczek czy kredytów. Podstawą jest przeanalizowanie (dokładne!) warunków, na których są one udzielane. Kupowanie na kredyt zawsze jest droższym wariantem. Lepiej poszukać korzystnych rat bądź też zaoszczędzić gotówkę na planowany wydatek.

Naprawa sprzętu

Sprzęty każdego rodzaju bywają zawodne. Zamiast jednak myśleć o wymianie – lepiej zastanowić się nad naprawą, samodzielną, lub jeśli to niemożliwe w autoryzowanym serwisie. Tutaj po raz kolejny przyda się paragon – często na towar obowiązuje bowiem kilkunastomiesięczna gwarancja. W ten sposób naprawa może ona generować niewielkie wydatki. Ta sama zasada, „napraw nim wymienisz” dotyczy ubrań czy obuwia.