Codzienne wydatki potrafią niejedną osobę wpędzić w poczucie winy. Niestety czasami mogą również wygenerować poważne długi. Stąd warto pomyśleć o domowych sposobach na oszczędzanie, dzięki którym codzienne życie nie będzie powodowało frustracji związanej z nadmiernymi wydatkami. Jak tego dokonać? Wbrew pozorom – prosto i praktycznie…bezboleśnie.

Sporządzanie list to podstawa

Na zakupy, zarówno te żywnościowe, jak i innego typu warto udawać się z listą, bo uchroni nas to przed niepotrzebnymi wydatkami. Dodatkowo, w przypadku artykułów spożywczych pozwala to zadbać o zdrowąDomowe sposoby na oszczedzanie dietę, bowiem można zaplanować posiłki. Jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością czasu – na zakupy można przeznaczyć jeden dzień w tygodniu. Niektóre produkty warto przy tym kupować w większych opakowaniach – często ich koszt jest w ostatecznym rozrachunku niższy.

Innym domowym sposobem na oszczędzanie pozostaje tworzenie i regularne aktualizowanie budżetu. Dzięki temu można przygotowywać konkretne kwoty, i rozsądnie planować kolejne zakupy. Warto zauważyć, iż w celu tworzenia takiego budżetu można wykorzystywać konkretne aplikacje, co znacznie cały proces ułatwia. Istnieją również prostsze sposoby, jak:

  • zbieranie paragonów przy każdym zakupie,
  • podzielenie wydatków na konkretne kategorie (np. „żywność”, „środki czystości”, „używki”, „ubrania”, „samochód”, „wyjścia na imprezy” etc.) oraz przeanalizowanie, które z nich najbardziej obciążają budżet.

Warto zadecydować, z jakich codziennych nawyków można zrezygnować

  • Kawa na wynos po drodze do pracy? Zamiast przepłacać za napój w sieciówce można zaopatrzyć się w niego w jednej z piekarni. Większość oferuje podobnej jakości napar po niższej cenie.
  • Żywność konkretnej „marki” nie zawsze różni się jakością od produktów tzw. „marki własnej” hipermarketów czy dyskontów. Przeciwnie – często za oba warianty odpowiadają ci sami producenci. Istotne jest czytanie etykiet – żywność modyfikowana genetycznie to chwilowa oszczędność – jeśli spowoduje pogorszenie stanu zdrowia.
  • Zanim kupimy nowe ubranie warto przeanalizować stan swojej garderoby. Obniżka cen danego produktu nie powinna być głównym motywem zakupu.
  • Zbieranie tzw. „gratisów” to często kiepski pomysł. Każdą promocję warto przeanalizować pod kątem tego, czy faktycznie jest opłacalna.

Podstawowe wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego również można obniżyć

Domowe sposoby na oszczedzanie

  • Rachunki za CO2 mogą być naprawdę wysokie, tymczasem łatwo jest je kontrolować – np. ustawiając termostaty na optymalną temperaturę (która wynosi od 17 – 19 st. C), a także ocieplając ściany i uszczelniając okna.
  • Oszczędzanie wody zamyka się w kilku krokach – zmywając, biorąc prysznic czy myjąc zęby warto „odmierzyć” potrzebną ilość wody; prócz tego, w przypadku prania dobrze jest robić jedną większą przepierkę co kilka dni.
  • Rachunki za energię elektryczną obniżymy np. redukując korzystanie ze zmywarki, wyłączając sprzęty elektryczne na noc i wtedy gdy wychodzimy (urządzenie ustawione na tryb „czuwania” również pobiera prąd), rozmrażając co jakiś czas lodówkę (wtedy wydajniej pracuje).