Depresja należy do jednego z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Jej przyczyny, objawy i leczenie bywają bagatelizowane, co może mieć negatywne konsekwencje, w niektórych przypadkach zagrażające nawet życiu. Jak rozpoznać ów stan, odróżnić go od zwykłego przygnębienia oraz przezwyciężyć chorobę? Przede wszystkim wzbogacając swoją wiedzę na ten temat, a także nie obawiając się wizyty u specjalisty.

Najczęstsze przyczyny depresji

Przyczyny depresji mogą mieć bardzo złożoną postać. Mimo wieloletnich badań naukowcom wciąż trudno znaleźć jest jednoznaczną etiologię owych zaburzeń. Znaczenie mają czynniki hormonalne, które wywołują brak równowagi między przekaźnikami nerwowymi. Istotne są też kwestie genetyczne – aczkolwiek genu depresji jeszcze nie wykryto, to jednak udowodniono, iż sam stan bywa dziedziczny. Depresja towarzyszy również chorobom przewlekłym, takim jak chociażby niedoczynność tarczycy, miażdżyca, choroba Alzheimera, miastenia czy niektóre typy nowotworów. Znaczenie ma dieta – a konkretniej niedobory pewnych witamin i minerałów. Jednakże równie istotnym czynnikiem pozostają wydarzenia w życiu, które mogą wywołać pojawienie się intensywnych objawów depresji. Na szczycie listy traum znajdują się m.in. śmierć partnera bądź bliskiego członka rodziny, utrata sprawności fizycznej wskutek wypadku czy strata pracy. Wpływ środowiska, w którym funkcjonujemy jest nie do przecenienia.

Jakie są objawy depresji?

Dla wielu dystynktywnym objawem jest po prostu pogorszony nastrój i przejmujący, nie dający się ukoić smutek. To jednak tylko jeden z symptomów. Istotne są również: brak energii do działania i apatyczność, kompleksy, zaburzenia w podejmowaniu decyzji, brak snu bądź wręcz ciągła senność, nasilone myśli samobójcze, niepokój, a także wahania wagi ciała (związane z nadmiernym bądź niedostatecznym łaknieniem). Nasilenie objawów jest kwestią indywidualną. Z czasem może jednak nie pozwalać na normalne funkcjonowanie, jako, iż stan depresyjny może utrzymywać się od kilku miesięcy do wielu lat. Wyróżnia się różne typy depresji – mogą one przybierać postać przewlekłą (dystymii, w której symptomy są umiarkowanie intensywne), sezonową, psychotyczną, poporodową czy dwubiegunową (bipolarność, gdzie długie okresy depresyjne przeplatają się z krótkotrwałymi napadami manii bądź hipomanii).

depresja

Leczenie

Warto podkreślić, iż depresja kliniczna nie jest stanem beznadziejnym – to uleczalna choroba, która wymaga jednak kompleksowych działań. Leczenie depresji polega głównie na połączeniu spotkań z kompetentnym terapeutom oraz stosowania dobrze dobranej dawki środków farmakologicznych. W medycynie stosowane bywają również specjalne mieszanki ziołowe (tudzież inne preparaty na bazie ziół). By dodatkowo wzbogacić terapię należy również pamiętać o przestrzeganiu pewnych zaleceń dietetycznych. I tak, do jadłospisu warto włączyć węglowodany złożone (obecne m.in. w produktach pełnoziarnistych), kwasy omega-3 (których źródłem są tłuste ryby morskie), tryptofan (w nabiale, mięsie drobiowym), a także witaminy z grupy B i magnez, natomiast lepiej wykluczyć z niego produkty wysokoprzetworzone, obfitujące w konserwanty, tłuste i ciężkie potrawy, napoje energetyczne, alkohol oraz papierosy (negatywnie oddziałujące na ogólną kondycję organizmu).