Nikotynizm można uznać za jedną z chorób cywilizacyjnych. Zważywszy na jego skutki – tak w wymiarze jednostkowym, jak i społecznym, nietrudno zauważyć, iż prowadzi ono do szeroko pojętej destrukcji. Zdając sobie sprawę, z czego składa się papieros, wiele koncernów tytoniowych powinno być uznane za winne zbrodni przeciw ludzkości.

Póki co możemy się bronić jedynie poprzez porzucenie nałogu. W papierosach znajduje się ponad 4000 chemicznych substancji – co już powinno stanowić sygnał alarmowy. Nic o tak bogatym składzie nie może być bezpieczne. I tak właśnie jest w przypadku atrakcyjnie opakowanych „cancer sticks”, jak nazywają je Brytyjczycy. Zdecydowana większość związków jest oczywiście toksyczna, a kilkadziesiąt z nich ma silne działanie rakotwórcze.

Papierosy – nikotyna i nie tylko

Należy podkreślić, iż uznawana przez wielu za najbardziej szkodliwy komponent papierosów nikotyna wcale nie dzierży tutaj palmy pierwszeństwa.

W znaczniej mierze odpowiada ona jednak za uzależnienie. Alkoid ten wpływa na pracę wszystkich narządów, szczególnie w obrębie układu nerwowego oraz krwionośnego. Powoduje nawet uwalnianie hormonów kory nadnerczy – w tym serotoniny uznawanej za „hormon szczęścia”…Tymczasem przeciętny papieros z filtrem z reguły nie zawiera aż tak dużej dawki nikotyny. Za to w dymie tytoniowym liczba substancji o kancerogennym oraz destrukcyjnym dla organizmu ludzkiego działaniu obejmuje nawet kilkaset różnorodnych związków i pierwiastków. Co więcej – niektóre z nich były wykorzystywane jako trucizny. Brzmi „zachęcająco”? Papierosowy dym zawiera m.in.:

  • cyjanowodór – wpisany na listę konwencji o zakazie broni chemicznej, stosowany w hitlerowskich obozach zagłady jako „Cyklon B”;
  • DDT – środek owadobójczy wycofany już z użytku ze względu na destrukcyjne działanie na rozwój płodu, bycie jedną z przyczyn masowych poronień czy uszkodzeń komórek nerwowych;
  • arsen – stosowany m.in. w trutkach na szczury, mogący powodować raka oskrzeli oraz wątroby;
  • polon – stanowiący pierwiastek radioaktywny, silnie toksyczny, wręcz trujący;
  • tlenek węgla – o działaniu upośledzającym transport tlenu do komórek oraz tym samym prowadzący do trwałych uszkodzeń pęcherzyków płucnych;
  • chlorek winylu – silnie rakotwórczy (rak wątrobokomórkowy);
  • aceton – będący toksyczną substancją wykorzystywaną m.in. w rozpuszczalnikach;
  • amoniak – silnie trujący, dodatkowo zwiększający absorpcję nikotyny.

Z czego sklada sie papieros

Jak łatwo zauważyć te szkodliwe substancje oddziałują nie tylko na układ oddechowy – trafiają także do układu pokarmowego, krwionośnego, nerwowego, immunologicznego a nawet rozrodczego. Organizm palacza jest więc niemal w całości narażony na występowanie licznych chorób, w tym wielu śmiertelnych, a w większości obniżających jakość codziennego życia.

Dlaczego mimo wszystko palimy?

Większość osób palących papierosy doskonale zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie ono powoduje. Mimo wszystko pewne mechanizmy psychologiczne sprawiają, że i tak sięgają oni po kolejną paczkę. Naturalnie częściowo odpowiedzialne jest za to niezwykle silne uzależnienie. Powody bywają jednak również inne. Niektórzy palą z nudów, inni – w celach socjalizacyjnych, jeszcze inni – by się odprężyć.

Mężczyźni częściej uzależniają się od papierosów fizycznie, natomiast kobiety w wymiarze psychicznym.

Mimo to, to właśnie kobietom trudniej przychodzi pożegnanie z nikotynizmem. Rzucenie palenia może nastręczać wielu trudności, jednak w świetle posiadanej wiedzy na temat tego, z czego składa się papieros, warto się nad nim zastanowić.