Świadomość ekologiczna rośnie i coraz więcej osób zwraca uwagę na swój tryb życia. Segregacja śmieci, oszczędzanie wody i energii to norma dla wielu z nas. Z tego powodu przywiązujemy coraz większą wagę do sprzętu AGD i RTV, w który wyposażamy swoje domy. Staramy się, by wszystko, co kupujemy, było jak najbardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska, które współcześnie bardzo potrzebuje naszego wsparcia.

Wyjątku nie stanowią czajniki elektryczne. Wybór najlepszego urządzenia nie jest łatwy, ponieważ wiele sprzętów wciąż pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście rozwój technologii sprawia, że w sklepach pojawia się coraz więcej ekologicznych i ekonomicznych propozycji.

Wady i zalety czajnika elektrycznego

Jedną z największych zalet czajnika elektrycznego jest z pewnością to, że urządzenie wyłącza się bezpośrednio po tym, jak woda zostanie doprowadzona do wrzenia. Dzięki temu energia elektryczna jest oszczędzana. Minusem jednak to, że większość z nich jest wykonana z plastiku, który nie jest dobrym akumulatorem ciepła. W tej roli lepiej sprawdzają się tradycyjne, metalowe czajniki, ponieważ dłużej utrzymują temperaturę wody, ale ogrzanie samego naczynia wymaga większych nakładów energii. Wadą czajników elektrycznych w kraju takim jak Polska jest też to, że zużywają prąd. Produkcja polskiej energii elektrycznej jest związana z dużym zużyciem węgla, co nie ma najlepszego wpływu na środowisku. Mimo to ograniczenie wykorzystywania gazu oraz zmniejszonej ilości produktów jego spalania emitowanych do atmosfery jest zaletą czajników elektrycznych. Kolejnym plusem korzystania z tych urządzeń jest ich ergonomiczność i design pasujący do większości wnętrz. Za zaletę można uznać także możliwość wyboru mocy i pojemności. Dzięki temu możemy dopasować czajnik do naszych indywidualnych potrzeb. Na rynku znajduje się także coraz więcej urządzeń przyjaznych środowisku, co też nie jest bez znaczenia.

Ekologiczne i ekonomiczne gotowanie wody

Czajniki elektryczne umożliwiają ekologiczne i ekonomiczne gotowanie wody, m.in. przez to, że wyłączają się w momencie doprowadzenia jej do wrzenia. Dzięki temu nie zużywają prądu bez potrzeby, oszczędzając nasze pieniądze i chroniąc środowisko. W wielu urządzeniach istnieje możliwość ustawienia temperatury, jakiej potrzebujemy, co sprawia, że czajnik pracuje krócej i nie pobiera energii. Warto wiedzieć, że bardzo prostym sposobem na ekologiczne, ale przede wszystkim ekonomiczne gotowanie wody jest nalewanie tylko takiej ilości, której rzeczywiście potrzebujemy. Jeśli chcemy więc przygotować szklankę herbaty, nie wypełniajmy czajnika po brzegi. To pozwoli oszczędzić energię i uchroni przed jej niepotrzebnym zużyciem.

Inteligentny czajnik w inteligentnym domu

Inteligentne domy podbijają serca wielu osób. Nic dziwnego. Dobrze zaprojektowane rozwiązania pozwalają na oszczędzanie energii, pieniędzy i czasu, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska. W inteligentnym domu nie powinno więc zabraknąć inteligentnego… czajnika. Specjalne systemy, w które są wyposażenie nowoczesne lokale mieszkalne umożliwiają podłączenie do nich wielu urządzeń. Dzięki temu możemy poprosić czajnik elektryczny o zagotowanie wody, wychodząc z pracy. Wystarczy tylko użyć kompatybilnej aplikacji zainstalowanej w telefonie. Prawda, że proste i wygodne?

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Ekologiczny dom to również bezpieczny dom. Coraz więcej osób zwraca uwagę również na to. Bezpieczeństwo jest szczególnie ważne, gdy w domu mieszkają małe dzieci. Wybór odpowiedniego czajnika elektrycznego zmniejsza ryzyko poparzenia się przez najmłodszych. Pomijając możliwość zainstalowania w urządzeniu specjalnych blokad, warto zauważyć, że brak dostępu do ognia (jak w przypadku tradycyjnych czajników) jest bezpieczniejszy dla dzieci. Czajnik elektryczny, ze względu na jego budowę i bolec, na którym jest osadzony, trudniej przechylać, dlatego maluch nie obleje się wodą. Brak kontaktu z gazem uniemożliwi natomiast odkręcenie kurków i zatrucie oraz przypadkowe podpalenie. Warto dodać, że czajnik elektryczny jest bezpieczny również dlatego, że, w odróżnieniu od tradycyjnego naczynia, wyłącza się od razu po zagotowaniu wody. Dzięki temu nie można go spalić jak jego gazowy odpowiednik.

Inteligentne i nowoczesne czajniki elektryczne to absolutna konieczność w każdym domu. Dzięki nim możemy zaoszczędzić, a nasze dzieci są bezpieczniejsze, ponieważ znacznie zmniejsza się ryzyko poparzeń. Najważniejsze jest jednak to, że współczesne urządzenia są przyjazne dla środowiska i nie przyczyniają się do potęgowania istniejących problemów ekologicznych.