Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny zmienia perspektywę, z jakiej postrzegamy świat. Ceny produktów dla dzieci stale wzrastają. Wielu rodziców staje zatem przed dylematem – zabawki używane czy nowe. Trzeba pamiętać, że spełnianie potrzeb dziecka ma nie tylko wymiar ekonomiczny czy praktyczny.

Bardzo istotne jest budowanie więzi. Wśród używanych zabawek dużo częściej można znaleźć tzw. zabawki tradycyjne. Ich zalety są wręcz nieocenione. Przede wszystkim:

Dodatkowo zabawki używane często posiadają wartość sentymentalną – należące niegdyś do rodziców czy starszego rodzeństwa pluszaki, klocki i inne przedmioty mogą przychodzić na kolejne pokolenia. To także pomaga w budowaniu więzi. Często wybór zabawki używane a nowe jest dyktowany również kwestiami praktycznymi. Nie chodzi tutaj jedynie o cenę, ale też o jakość starszych modeli zabawek. Nierzadko w sklepach z zabawkami możemy znaleźć współcześnie dużo mniej trwałe, niedbale wykonane egzemplarze. Szczególnie, jeśli zależy nam na cenie. Tymczasem taka oszczędność jest pozorna. Cóż z tego, że teraz zapłacimy mniej, gdy dana zabawka nie będzie służyła maluchowi nawet kilku tygodni? Dodatkowo warto pamiętać o tym, że dzieci szybko się nudzą. Dlatego rozwiązaniem pozostaje kupno używanych zabawek. Można skorzystać np. z zabawki uzywane czy noweinternetowych serwisów aukcyjnych, ale też stacjonarnych komisów, second handów etc. Dobrym pomysłem może być również wymiana zabawek z innymi rodzicami czy ich kupowanie na wyprzedażach. Bardziej kreatywni mogą też pokusić się o samodzielne wykonanie zabawek. Warto pamiętać, że u najmłodszych dzieci każdy przedmiot rozbudza ciekawość, także gdy są to zabawki używane.

A nowe? Większość maluchów nie zauważy różnicy, a z pewnością odczują ją rodzice i ich domowy budżet. Dzieci w wieku szkolnym nieco inaczej reagują na ideę korzystania z używanych przedmiotów. W takim wypadku również jednak możliwe jest oszczędzanie – np. dzięki zainwestowaniu w kilka zabawek lepszej jakości, które będą mogły służyć latorośli przez wiele lat.