Niezależnie od podstawowych parametrów i gabarytów istnieją elementy, w które każdy komputer musi być wyposażony ze względów praktycznych oraz bezpieczeństwa. Jednym z nich jest chłodzenie. Element ten również przeszedł na przestrzeni ostatnich lat swoisty lifting. Dawniej prosta, najczęściej powietrzna konstrukcja obejmowała jedynie specjalny wirnik czy radiator. Teraz najpopularniejsze staje się chłodzenie wodne. Na czym polega oraz do czego służy?

Poszczególne elementy oraz ich rola w przypadku chłodzenia wodnego

Chłodzenie wodne czy powietrzne stanowi konieczność, gdyż umożliwia redukowanie temperatury takich elementów komputerów osobistych jak procesor, pamięć RAM, płyta główna czy karta graficzna. Zestaw pozwalający wykorzystywać chłodzenie wodne to złożona konstrukcja. Składają się na nią: chłodnica oraz dołączone do niej wentylatory, blok wodny przekazujący ciepło do cieczy w całym układzie, specjalny rezerwuar zapobiegający zbytniemu napowietrzeniu, pompy odpowiadające za równomierny przepływ cieczy.

Całość chłodzona jest przy pomocy chłodziwa, które przepływa przez poszczególne części poprzez sieć węży łączących. Węże te mogą mieć różne parametry jeśli chodzi o wymiary czy stopień elastyczności. Chłodziwo na ogół ma postać wody demineralizowanej bądź specjalnego płynu dedykowanego do chłodzenia wodnego komputerów.

Sposób działania chłodzenia wodnego w urządzeniach elektronicznych

Blok wodny pełni niezwykle istotną rolę, ponieważ to za jego sprawą przejmowane jest ciepło z konkretnego podzespołu. Jest ono przekazywane do cieczy (czyli chłodziwa) specjalnymi przewodami, a następnie wentylatory wspomagają wymianę termalną. Schłodzona ciecz powraca do bloku, gdzie cały cykl się powtarza. Obieg ów jest możliwy dzięki pompie.

Należy mieć pewność, że blok jest dopasowany do karty graficznej, procesora czy pamięci RAM bądź innego elementu.

Parametry na które trzeba zwrócić uwagę to również przepływ cieczy (czyli jej ilość, jaka może być przepompowana przez okres jednej godziny) oraz maksymalny słup cieczy (czyli wysokość, na jaką może zostać wypompowana).

Montaż i najważniejsze parametry

Sam montaż chłodzenia wodnego nie należy do wyjątkowo skomplikowanych, o ile wybierzemy urządzenie o prostej konstrukcji. Na rynku nie brakuje gotowych zestawów – czyli elementów zintegrowanych już z procesorem, pamięcią bądź kartą graficzną. Wtedy pozostaje umieścić całość w obudowie PC. Zestawy takie mają pewien mankament, mimo, iż bardziej kompaktowe, są też skondensowane do tego stopnia, że cechuje je mniejsza wydajność pracy. Chłodziwa nie da się uzupełniać, a więc jest to jednorazowy wydatek, który po pewnym czasie trzeba ponowić, jeśli chce się zachować początkową efektywność chłodzenia. Zestawy do demontażu dla odmiany cechuje większa trwałość i lepsza wydajność. Można dołączać kolejne elementy. Dla laików jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie gotowy komplet części do samodzielnego montażu.

chlodzenie wodne

Niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujemy należy szczególną uwagę zwrócić na podstawowe parametry sprzętu, które zapewniają mu optymalne funkcjonowanie. Zalicza się do nich m.in. ilość oraz rozmiar wiatraków znajdujących się w chłodnicy, powierzchnia tego element, rodzaj i grubość węży łączących całą konstrukcję. W zależności od tego, czy będą one wykonane z PVC, silikonu czy tygonu odmienna będzie ich trwałość oraz cena. Inwestując w chłodzenie wodne większą sumę możemy być pewni nie tylko trwałości, ale i większego komfortu użytkowania. Podstawowym problemem pozostaje często hałas. Na water cooling warto zdecydować się zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z komputera intensywnie, na przykład często i długo grając w gry wymagające użycia zaawansowanych efektów wizualnych oraz dźwiękowych. Chłodzenie powietrzem bardzo dobrze sprawdza się przy tradycyjnym wykorzystywaniu komputera, a jednocześnie nie wymaga nadwyrężania budżetu. Można je wykorzystywać przy zwykłym graniu, w zadaniach multimedialnych czy biurowych.