Ból brzucha – kto go nie zna? Statystyki mówią, że co czwarta osoba (badania ogólnoświatowe) uskarża się na dolegliwości w obrębie jamy brzusznej. Zdecydowanie częściej problem ten dotyka kobiet – według badań aż 31% populacji żeńskiej cierpi na bóle brzucha, w porównaniu z 21% mężczyzn. Z jednej strony jest to problem bardzo powszechny, objaw, który może być doraźną reakcją np. na ciężkostrawny posiłek czy nawet stres. Z drugiej strony mamy efekt skali oraz fakt, że ból brzucha może oznaczać wiele poważnych schorzeń.

Jak ból brzucha wpływa na nasze życie?

Każdy, kto doświadczył silnego bólu brzucha, kolki jelitowej czy też skurczów na innym tle, wie doskonale, że jest to objaw, który może bardzo ograniczać normalne funkcjonowanie. Nie bez powodu jest to jedna z najczęstszych przyczyn absencji w pracy czy w szkole. Weźmy pod uwagę statystyki, które mówią, że co trzeci pacjent uskarżający się na bóle brzucha, cierpi na nie choć raz w tygodniu. Od razu widać, że jest to problem zarówno medyczny, jak i społeczny, ekonomiczny oraz psychologiczny. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej specyfice, rodzajom, przyczynom, sposobom leczenia i uśmierzania bólu.

Różne oblicza bólu brzucha

Jama brzuszna to duży obszar, a ból może pojawiać się wszędzie. Jeśli odczuwamy ostry ból wysoko, praktycznie w dole klatki piersiowej, wszystko wskazuje na to, że problem dotyczy żołądka, np. refluksu. Pojawia się wówczas zgaga – opisywana jako pieczenie w dolnej części klatki piersiowej.

Środkowa część brzucha to miejsce, w którym z reguły odczuwa się tzw. ból kolkowy. W dużym nasileniu może oznaczać poważne schorzenia, chociażby związane z zapaleniem trzustki. Dlatego tzw. ostry brzuch powinien zawsze być zgłaszany do lekarza. Ból kolkowy może także być objawem niestrawności, pojawiają się wówczas dodatkowe objawy, np. wzdęcia, odbijanie, „burczenie”.

Ból kolkowy może również pojawić się w prawej albo lewej części podbrzusza. Mogą być to wówczas skurcze jelit albo okrężnicy. Natomiast ból podbrzusza w środkowej części to na ogół kobieca „domena” i jest związany z dolegliwościami menstruacyjnymi.

Bóle o charakterze kolkowym, skurczowym można łagodzić skutecznymi środkami rozkurczowymi (np. Buscopan). Pamiętajmy jednak, że dolegliwości utrzymujące się przez kilka dni należy bezwzględnie zgłosić do lekarza.

Ból brzucha przyczyny

Oczywiście warto również zastanowić się nad tym dlaczego brzuch boli. Przyczyny mogą być bardzo różne. Narządy w jamie brzusznej reagują bowiem na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, ból może być również wywołany przez bodźce fizyczne i psychiczne. Dlatego właśnie bardzo dużym wyzwaniem jest diagnoza i zdefiniowanie przyczyn bólów brzucha.

Wiele osób uskarża się np. na IBS (Irritable Bowel Syndroe), czyli zespół jelita drażliwego. Przyczyny tego schorzenia nadal są wielkim wyzwaniem dla lekarzy. Wiąże się je zarówno z dietą, jak i ekspozycją na sytuacje stresujące. Kolkowe bóle brzucha stwierdzane u wielu pacjentów również mogą być jednym z symptomów IBS. Zespół jelita drażliwego jest trudny do zdiagnozowania, ale uważa się, że dotyczy pacjentów, którzy odczuwali nawracający ból lub dyskomfort w jamie brzusznej przez co najmniej 3 dni w miesiącu przez ostatnie 3 miesiące (z początkiem objawów co najmniej przed 6 miesiącami).

W przypadku kobiet przyczyną bólu jest również menstruacja, ból pojawia się wówczas w podbrzuszu, może też być odczuwany w dole pleców. Na ogół wynika ze skurczy mięśni w macicy, które są naturalną częścią cyklu menstruacyjnego. Ale może także być spowodowany:

  • zmianami hormonalnymi,
  • niedoborem magnezu,
  • niedoborem kwasów tłuszczowych,
  • niedoborem witaminy B7.

Buscopan – skuteczny na różne bóle brzucha

W przypadku tak szerokiego spektrum przyczyn i dużej skali problemu ważne jest zastosowanie środków, które skutecznie uśmierzają ból. Dla wielu pacjentów jest to Buscopan – dostępny w tabletkach, tabletkach Forte i czopkach. Jest to lek, który działa tam, gdzie pojawia się ból – czyli na te mięśnie gładkie w brzuchu, które są w stanie skurczu. Zaleca się go w szczególności na:

  • bolesne miesiączki,
  • bóle w zespole jelita drażliwego
  • kolki,
  • bolesne skurcze żołądka,
  • ostry ból w drogach żółciowych,
  • skurcze związane z kamicą moczowodową.

Substancją aktywną w tabletkach i czopkach Buscopan jest butylbromek hioscyny, pozyskiwany z rośliny Duboisia, która zawiera cenny alkaloid skopolominę działający rozkurczowo. Jest to środek łagodny dla żołądka, dlatego i bardzo skuteczny. Więcej informacji na temat leku znajdziemy na stronie http://www.buscopan.pl/. Należy oczywiście pamiętać, że nie można stosować go stale, przez długi czas bez konsultacji lekarskiej. Przewlekły ból zawsze wymaga diagnozy, może być bowiem wynikiem poważnych stanów zapalnych, chorób narządów układu pokarmowego oraz nowotworów.