Zakup nowego środka lokomocji, remont mieszkania, organizacja wesela, rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej – te wszystkie planowane wydarzenia wymagają zainwestowania znacznej ilości gotówki. Nawet w najlepiej prowadzonym budżecie domowym mogą wystąpić też nieplanowane, często przekraczające aktualne możliwości finansowe, wydatki. Wówczas pojawia się konieczność zaciągnięcia pożyczki. Co jednak, jeśli te „tradycyjne”, oferowane przez banki usługi są dla nas z jakichś względów niedostępne? Obecność w KRD czy niekorzystnie przestawiająca się historia kredytowa mogą stanowić problem. Jak sobie z nim poradzić?

Zadłużenie a możliwości kredytowe

W KRD – czyli Krajowym Rejestrze Długów znajdują się wszystkie zadłużone osoby, które udostępniły swoje dane pożyczkodawcy. Zawiera on informacje o tym, czy dłużnik spłaca zaciągnięty kredyt w wyznaczonym terminie. Można powiedzieć, że KRD jest głównym wyznacznikiem wiarygodności danego pożyczkobiorcy. Warto jednak mieć na uwadze, że w KRD są umieszczane zarówno osoby fizyczne lub prawne, które podjęły zobowiązanie finansowe na niską kwotę (dla osób indywidualnych do 200 zł, a dla firm 500 zł), jak i te, które zadłużyły się na znacznie dziesiątki bądź setki tysięcy. To znacząca różnica – ale może być w toku decydowania o zdolności kredytowej danego podmiotu nieistotna. Oczywiście nikt nie jest umieszczany w rejestrze od razu – od momentu wysłania wezwania do zapłaty musi minąć aż 30 dni. Nie oznacza to jednak, że w wyniku np. zdarzeń niezależnych od nas nie będziemy mogli spłacić danej pożyczki. Wówczas nasza historia kredytowa – znajdująca się w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) nie jest już krystalicznie czysta. A jeżeli bank zauważy, iż wcześniej występowały problemy z terminowością, może podwyższyć raty na niekorzyść klienta.

Kredyt bankowy a jego alternatywy

W sytuacji, gdy bank odmówi udzielenia pożyczki, wielu zadłużonych szuka rozwiązania w niewłaściwych miejscach. Decydują się wtedy na pożyczkę z niepewnych źródeł, o wysokim oprocentowaniu, bądź na niekorzystnych dla nich warunkach. Tymczasem dla wszystkich tych, którym zadłużenie uniemożliwia normalne życie i realizację zamierzeń ratunkiem może być dostępna przez Internet pożyczka bez sprawdzania w KRD i BIK . Całkowicie legalna i bezpieczna. Kwota pożyczki może wynieść do 25 tys. złotych, a okres na jej spłacenie wynosi od 5 do 360 dni, i uwaga, do spłaty nie ma żadnych dodatkowych kwot (obejmujących odsetki czy koszty ukryte). Gdzie tkwi haczyk? W tym przypadku po prostu go nie ma. Od umowy można odstąpić, i to już po otrzymaniu pożyczki. Klient ma na to aż 2 tygodnie. Kolejnym atutem pożyczki przez Internet jest brak rozbudowanej strony formalnej. Wystarczy dowód osobisty oraz stałe źródło dochodu – to ostatnie jest zabezpieczeniem dla obu stron umowy.

Bez ukrytych kosztów – niezależnie od historii kredytowej

O tym, że „pieniądze szczęścia nie dają – dopiero zakupy” wiedziała już ikona kina – Marilyn Monroe. Jednak by te zakupy zrealizować, bądź też inaczej zainwestować gotówkę, znaczna część z nas potrzebuje pożyczki. W przypadku, gdy wcześniejsze zadłużenia obniżyły naszą wiarygodność oraz zdolność kredytową (przynajmniej wedle wydawanych przez tradycyjne placówki bankowe oświadczeń) idealnym rozwiązaniem pozostaje pożyczka bez sprawdzania w KRD i BIK. Zarówno wypełnienie wniosku, jak i późniejsza spłata lub jej ewentualne przedłużenie są niezwykle proste.