Wszelkie dolegliwości bólowe u małych dzieci powinny budzić zainteresowanie rodziców. Często nie stanowią one powodów do niepokoju i można je wyleczyć przy pomocy domowych sposobów bądź leków dostępnych bez recepty. Czasem konieczna jest jednak konsultacja pediatryczna. Poniżej wyjaśniamy, jakie najczęstsze przyczyny może mieć ból brzucha u dziecka, w zależności o okoliczności oraz tego, w jakim wieku jest mały podopieczny.

W przypadku najmłodszych, ból brzucha u dziecka może być związany z tzw. kolką niemowlęcą. Są to skurcze jelitowe, do których dochodzi w wyniku błędnego sposobu karmienia, ale też niewłaściwej pod względem składu czy konsystencji (zbyt gęsta) mieszanki, nietolerancji pokarmowej. Czasami przyczyną jest po prostu niedojrzałość układu pokarmowego. Kolka najintensywniejsze objawy daje do 4 miesiąca życia. Maluch staje się płaczliwy, zgina nóżki, nie sypia w nocy. Aby pomóc dziecku (i sobie) przespać noc można stosować m.in. ziołowe napary z rumianku czy kopru włoskiego, masować brzuszek dziecka.

Wspomniana nietolerancja pokarmowa jest też przyczyną bóli brzucha u starszych dzieci. Najczęściej występującymi nietolerancjami pozostają: alergia na laktozę, uczulenie na gluten, nietolerancja mleka krowiego, uczulenie na cytrusy. Wykrycie problemu poprzedza uważna obserwacja dziecka, reakcji skórnych, dolegliwości ze strony układu pokarmowego (jak wzdęcia, wymioty, biegunka). W momencie, gdy mamy pewność, co jest czynnikiem nietolerowanym należy zastosować dietę eliminacyjną. Dziecko uskarżające się na gastryczne dolegliwości może też cierpieć z powodu pasożytów.

Glisty czy owsiki występują zazwyczaj u dzieci w wieku przedszkolnym. Konieczna jest konsultacja z pediatrą, a późniejsze leczenie obejmuje nie tylko malucha, ale wszystkich domowników z uwagi na wysoką zaraźliwość. Bywa, iż ból brzucha jest pochodną innych dolegliwości, takich jak zapalenie ucha środkowego czy nawet zapalenie wyrostka robaczkowego. W pierwszym przypadku ból pojawia się w wyniku zastosowania dużej dawki antybiotyków, które zakłócają równowagę we florze bakteryjnej. Dolegliwości przy zapaleniu wyrostka pojawiają się natomiast nagle, towarzyszą im m.in. gorączka, wymioty, nudności – konieczna jest hospitalizacja.

bol brzucha u dziecka

Oczywiście nie każdy ból brzucha jest sygnałem poważnych zdrowotnych problemów. Do niepokojących sytuacji należy zaliczyć te, w których:

  • dziecko uskarża się na bardzo silny ból nie ustępujący po podaniu stosownych medykamentów;
  • występują zaburzenia w pracy układu trawiennego (jak brak stolca, nudności, problemy z trawieniem niektórych pokarmów skutkujące wymiotami lub biegunką);
  • pojawia się wysoka temperatura, której nie sposób zredukować tradycyjnymi sposobami;

W takich momentach warto zasięgnąć porady specjalisty.