Zakupy w aptece internetowej są proste, szybkie i nierzadko tanie. Jak jednak wybrać dobrej jakości e-aptekę? Czy zakup leków przez internet jest bezpieczny?

Apteka internetowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Z roku na rok wzrasta ilość osób robiących w Polsce zakupy przez internet. Nic dziwnego – tego typu transakcje są bezpieczne i wygodne, można ich dokonywać o każdej porze dnia i nocy. Rynek farmaceutyczny nie jest w tej kwestii wyjątkiem, jednak zakup leków przez internet może wzbudzać pewne kontrowersje. Najczęściej podawanymi przez klientów wątpliwościami jest przechowywanie leków i źródło ich pochodzenia. Wybierając dobrej jakości apteki internetowe nie mamy się jednak czego obawiać. Jak jednak dowiedzieć się, czy konkretna apteka jest bezpieczna?

Po pierwsze, sprawdzona apteka internetowa to taka, która udostępnia maksymalnie dużo informacji na swój temat. Z łatwością możemy znaleźć na jej stronie adres siedziby, numer telefonu lub email do kontaktu. Po drugie, na stronie apteki czytelnie i jasno powinien być wyszczególniony regulamin zakupów, obejmujący również politykę zwrotów i reklamacji. Po trzecie, jak w przypadku każdego sklepu internetowego, także i apteka internetowa powinna przedstawiać wiadomości na temat form dostawy i opcji dokonania zapłaty za zamówienie.

Cena lekarstw – czy to zawsze najważniejszy czynnik?

Większość klientów dokonujących zakupy online przyzwyczajona jest do tego, że sprzedawane w ten sposób towary nierzadko są tańsze niż w sklepach stacjonarnych. Podobnie jest również z aptekami – konkurencyjne ceny w internecie w stosunku do tradycyjnych aptek związane są z wyjściem ku potrzebom klienta i mniejszymi kosztami prowadzenia takiej formy działalności.

Nim jednak skuszeni wyjątkowo niską ceną klikniemy przycisk „kupuj”, zawsze upewnijmy się, że wybrana przez nas apteka udostępnia informacje, o których pisaliśmy wyżej. Ponadto naszą czujność powinny wzbudzić oferty wyjątkowo niskich cen, znacznie różniących się od konkurencji. Niekiedy bardzo niska cena związana jest np. z kończącym się terminem przydatności do spożycia (np. za 5 miesięcy) – jednak taka informacja powinna zawsze znaleźć się przy konkretnym preparacie.

Jak bezpiecznie kupować leki przez Internet?

Kupowanie leków przez internet jest bezpieczne, jeśli kupujemy je ze sprawdzonych i legalnych źródeł. Apteki działające w sposób zgodny z prawem dokładają wszelkich starań do tego, aby leki i suplementy diety zamówione online docierały do klienta w takim samym stanie, jakim były magazynowane.

Apteki internetowe korzystają z usług firm kurierskich i innych popularnych form dostawy, które oferują zagwarantowanie najwyższej jakości transportu. Jeśli jest to konieczne, niektóre leki czy preparaty wysyłane są w termicznych opakowaniach – ta funkcja jednak nie zawsze jest dostępna we wszystkich aptekach przez cały rok. W okresie wzmożonych upałów wiele aptek rezygnuje z wysyłania leków, które muszą być przechowywane w niskich temperaturach.

Zalety zakupów w aptekach internetowych

Jest wiele powodów, dla których warto rozważyć zakupy w aptece internetowej. Przede wszystkim jest to duża oszczędność czasu – zakupów dokonujemy online, bez potrzeby wychodzenia z domu, a zamówienie dostarczane jest bezpośrednio do naszego mieszkania. Ponadto, w dobie pandemii i w okresach wzmożonej zachorowalności np. na grypę, zakupy przez internet zmniejszają ryzyko zarażenia się od chorych realizujących recepty w aptece.

Apteki internetowe posiadają o wiele większą dostępność produktów, niż ma to miejsce w wielu pomniejszych aptekach stacjonarnych. Związane jest to z większą możliwością magazynowania preparatów.

Zakupy farmaceutyczne online to również oszczędność pieniędzy – suplementy i leki sprzedawane w e-aptekach mają często konkurencyjne ceny. Co więcej, kupując w ten sposób zmniejszamy prawdopodobieństwo zdublowania niektórych preparatów w naszej apteczce, ponieważ na bieżąco możemy sprawdzić, jakich produktów nam brakuje, a które mamy w domu.

Dokonywanie zakupów online świetnie się sprawdza zarówno w przypadku osób młodszych, jak i seniorów. To idealny sposób na regularne dokonywanie stałych zakupów (np. przyjmowanych suplementów czy leków OTC), ale także okazjonalnych – jak np. przedświąteczne prezenty.